Ana sayfa Haberler Deniz Savunma İskeçe’ye tırlarla tank sevkiyatı

İskeçe’ye tırlarla tank sevkiyatı

0

Batı Trakya’da, İskeçe’deki Petrnohori (Kayalar) mevkiinde bulunan atış talim sahasında 4’üncü kez gerçekleştirilen ‘Hellenik Tank Challenge’ eğitim tatbikatı başladı. Tatbikata Yunan LEO2A4 ve Amerikan M1A2 Abrams tankları da katılıyor. Yunan medyasına göre, ABD tankları, tatbikat için Romanya’dan tırlara yüklenerek İskeçe’ye getirildi. Tatbikat senaryosu, iki ülke tankları arasında ‘yetenek yarışması’ da öngörüyor.

Batı Trakya’da Türk azınlığının yoğun olduğu İskeçe şehrinde gerçekleştirilen ABD-Yunan tatbikatında dün tanklar sahadaydı. Tatbikat yapılırken ABD’nin Dedeağaç Limanı’na dev askeri sevkiyatı için hazırlıklar da hızlandı.

Yunanistan ile ABD arasındaki Savunma İşbirliği Anlaşması’nın (1990) güncellenmiş protokolü çerçevesinde ilk “uygulama düzenlemesi” Atina’da imzalandı. Yunan Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “uygulama düzenlemesi”nin, ABD Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımı için tahsis edilen 4 bölgedeki askeri tesislerde (Dedeağaç, Girit, Litohoro ve Stefanovikio) yapılacak inşa, bakım-onarım çalışmalarını da içerdiği belirtildi. Açıklamada, düzenleme sayesinde hem ABD parasıyla yapılacak bu çalışmaların hızlandırılacağı hem de 2 ülke arasındaki ortak tatbikatların daha sık ve daha uzun süreli olacağı kaydedildi.

ABD’nin; Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan’ı kapsayan tatbikatı çerçevesinde, bu ay Dedeağaç Limanı’na gerçekleştireceği dev sevkiyat için de geri sayım başladı. Sevkiyatın tam tarihi belirtilmezken, yerel haber sitesi “evrosnews” en az 120 helikopter ve bin adet tankın Dedeağaç’a geleceğini yazdı. Haberde, Dedeağaç’ta bulunan Yunan ve ABD’li askeri yetkililer arasında peşpeşe toplantılar yapıldığı kaydedildi.

ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, bir sure önce “Kasım’da, Dedeağaç Limanı’na, yeni bir sevkiyat yapacağız. Bu defa Dedeağaç’a gelecek ABD uçakları ve helikopterlerin sayısı, her zamankinden fazla olacak. Gördüğünüz gibi her defasında daha güçlü hareket ediyoruz,” demişti.

• Yunanistan, 14 Ekim’de imzalanan güncellenmiş protokol çerçevesinde, Meriç’te Türkiye sınırına 45 kilometre mesafedeki Dedeağaç’ta (Aleksandrupolis) bulunan, kara kuvvetlerine ait ‘Yanuli’ karargâhını, üs olarak kullanabilmesi için ABD’ye tahsis etti. ABD finansmanı ile karargâhta 300-400 Amerikan askerini barındırabilecek şekilde ek tesisler inşa edilecek.

• Aynı protokol çerçevesinde ayrıca Girit Adası’ndaki ABD Suda Deniz Üssü sahası genişletilecek.

• Selanik’e 92 kilometre mesafede, Litohoro ilçesindeki atış talim sahası da ABD’nin kullanımına tahsis edildi.

• Larisa şehri yakınındaki Stefanovikio askeri havaalanı civarında bulunan ‘Yeorgula’ piyade taburu karargâhı da yine ABD Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına verildi.

Kaynak: Hürriyet

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.