İran: 2015’teki anlaşmanın ötesinde denetime izin vermeyeceğiz

MDN İstanbul

İran, nükleer programıyla ilgili Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile iş birliğini sürdürdüğünü ve nükleer tesislerinde 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın ötesinde herhangi bir denetime izin vermeyeceğini açıkladı.

İran devlet televizyonuna göre, Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami, başkent Tahran’da düzenlenen kabine toplantısı sonrası basına yaptığı açıklamada ülkesinin nükleer programını değerlendirdi.

Tahran’ın, nükleer alandaki tüm faaliyetlerini uluslararası standartlara ve düzenlemelere göre yürüttüğünü söyleyen İslami, “İran, NPT’ye (Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması) bağlıdır ve bu doğrultuda UAEA, denetimlerinde herhangi bir uygunsuzlukla karşılaştığını iddia edemez.” dedi.

Ülkesinin nükleer programına ilişkin ortaya atılan iddiaların ve uluslararası soruşturmaların İsrail’in düzmece suçlamalarından kaynaklandığını savunan İslami, “20 yıldır durmadan asılsız suçlamalarda bulunuyorlar. Siyonist rejim, İran’ın nükleer faaliyetlerini ortadan kaldırmak için psikolojik ve terör planları yürütüyor. Son günlerde bu planlarını tekrarladılar.” diye konuştu.

İslami, yeniden nükleer anlaşmaya varılması halinde 2015’teki anlaşmada belirtildiği üzere İran’ın nükleer programıyla ilgili “asılsız soruşturmaların” kapatılması gerektiğini ifade etti.

İran’ın, iddia edildiği gibi UAEA’ya bildirmediği gizli bir nükleer tesisinin olmadığını ve bu iddiaların İsrail tarafından uydurulduğunu söyleyen İslami, “Daha önce kabul ettiğimiz nükleer anlaşma çerçevesindeki denetimlere bağlıyız. Anlaşmaya geri dönülürse, (2015’teki nükleer anlaşmada) taraflarca kararlaştırılana bağlı kalacağız. Ne bir kelime eksik, ne bir kelime fazla.” şeklinde konuştu.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın