Ana sayfa Haberler Deniz Güvenliği İnce İnebolu Gemisi’ne Füze isabet etti

İnce İnebolu Gemisi’ne Füze isabet etti

0

İnce Denizcilik A.Ş. Teknik Müdürü Yaşar CANCA, 10 Mayıs gecesi, İnce Denizcilik’e ait “İnce İnebolu’ gemisinin karşılaştığı füze kazasıyla ilgili yaptığı basın açıklamasında değerlendirmede bulundu.

Yaşar Canca yaptığı açıklamada şunları kaydetti, “Şirketimize ait 9254472 IMO numaralı M/V İnce İnebolu Gemisi Rusya’nın Novorossisk Limanı’ndan yüklediği buğdayı Yemen’in Saleef Limanı’na götürmek üzere seyir halindeyken; 4 Mayıs 2018 tarihinde Saleef Limanı’na giriş için gerekli olan prosedür nedeniyle BM denetimi için Djibouti Limanı’na varmıştır. 8 Mayıs 2018 tarihinde ise Djibouti Limanı’na yanaşmıştır. Burada Geminin tamamı aranmış, gemideki bütün balast tankları açılmış ve kontrol edilmiştir. Bu denetim sonucunda Birleşmiş Milletler’den onay sertifikası alınmıştır.
İnce İnebolu gemimiz 8 Mayıs akşamı Djibouti Limanı’ndan kalkarak 9 Mayıs tarihinde koalisyon askeri gemilerinin denetimi ve gözetiminde bildirilen açık deniz mevkiinde demirlemiştir.
Sahilden 70 mil açıkta bekleyen gemimize 10 mayıs gece yarısı kuzeyden geldiği görülen bir füze saldırısı yapılmış olup, füze no-3 tst tankına (asma tank) bordadan girmiş ve içeride patlamıştır.
Durum rapor edildiğinde; en yakın koalisyon gemisi olan Suudi Arabistan Deniz Kuvvetleri’ne ait 816 borda numaralı askeri gemiden, İnce İnebolu gemisine çıkılıp kontrol edilmiş ve gemide 8 asker bırakılarak Suudi Arabistan’ın Gizan Limanı’na gitmesi emri verilmiştir.
Gemideki askerler geminin dışarı ile iletişim kurmaması yönünde talimat vermişlerdir.
Bu yazının yazıldığı 12 mayıs 2018 saat 12.00 itibarıyla gemide bulunan askerlerden izin alan gemi kaptanı şirketi arayarak gemide, resimdeki hasarlar dışında bir hasar olmadığını, tüm personelin sağlıklı bir durumda olduğunu ve herhangi bir yaralanma olmadığı yönünde tarafımıza rapor etmiştir.
Devletimizin tüm ilgili kurumları ilk andan itibaren bilgilendirilmiş olup, koordineli bir şekilde süreç yönetilmektedir.
Bu bilgi dışındaki gerçeği yansıtmayan haberlere itibar edilmemesini kamuoyuna saygı ile duyururuz.”