İDO özelleştirmesinde sona geliniyor

MDN İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İDO İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin özelleştirmesinde sona geliniyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre; ihale ile ilgili olarak hazırlık süreci tamamlandı ve 6 Ocak 2011 tarihinde ulusal, yerel ve yabancı basında ihale ilanları yapılacak. İhale kapalı zarf usulüyle teklif alınarak, pazarlık ve açık arttırma yapılmak suretiyle sonuçlandırılacak.
İDO’nun yüzde100 oranındaki hisseleri blok satış yöntemi ile özelleştirilecek. Katılımcıların ayrıca 20 milyon dolar tutarında geçici teminat vermeleri gerekiyor. 31 Mart 2011 son teklif verme tarihi olarak belirlendi. İhale bedeli olarak teklif edilen tutar, Hisse Satış Sözleşmesi’nin imza tarihinde peşin olarak ödenecek.
İhaleye girmek isteyen katılımcılar,  17 Ocak 2011 tarihinden itibaren 20 bin dolara şartname alabilecekler. İhale süreci Belediye’nin internet sitesinden takip edilebilecek.
1987 yılında kurulan İDO, 18 hatta;  25 Deniz Otobüsü, 10 Hızlı Feribot, 17 Araba Vapuru ve 36 iskelede hizmet veriyor.  Geçtiğimiz Eylül ayında, 34 adet yolcu vapuru ve 49 şehir hatları iskelesi, İBB iştiraki olarak kurulan İstanbul Şehir Hatları Turizm San. ve Tic. AŞ’ye devredilmişti.

ETİKETLER:
Bunu Paylaşın