İçme suları sanıldığı kadar sağlıklı değil

MDN İstanbul

İçme suyu olarak tüketilen kirli sular nedeniyle dünyada her yıl 502 bin kişi yaşamını yitiriyor.

Belediyelerde, evlerde, işyerlerinde, okullarda, hastanelerde ve daha birçok yaşam alanında yaygın olarak kullanılan betonarme depolar da suyun kirlenmesinde önemli rol oynuyor. Çünkü betonarme depolar, aşırı sıcak ve aşırı soğuklarda dış ortam şartlarından etkilendiği için suyun kimyasal yapısını bozuyor.

İçme ve kullanma suyunun; güvenli bir şekilde depolanması, suyun depolandıktan sonra kalitesinin bozulmaması ve insan sağlığını tehdit edebilecek mikroorganizmalar oluşturmaması için su depolama sistemlerinin ulusal ve uluslararası standartları karşılaması gerekiyor.

Yaşam kaynağı olan suyun insan yaşamına zarar vermemesi için belediyeleri, işletmecileri, apartman ve site yönetimlerini uyaran Ekomaxi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yağız, “Türkiye’deki su depolama süreçleri suyu kirletiyor. Çünkü ülkemizde yaygın olarak kullanılan betonarme su depolarında zamanla oksitlenme ve korozyon oluşabiliyor. Bu deformasyonlar ise suyun kimyasal yapısını bozuyor. Bu nedenle yaşam alanlarında suyun güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için doğru depolama sistemlerinde muhafaza edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ulusal ve uluslararası standartları karşılamalı

Başta belediyeler olmak üzere tarımda, evlerde, işyerlerinde, sanayide, okullarda, hastanelerde ve daha birçok yaşam alanında kullanılacak su depolama sistemlerinin yüksek mukavemete sahip olması, ulusal ve uluslararası standartları karşılaması büyük önem taşıyor. Bu kriterleri ise yalnızca “GRP Modüler Su Deposu” teknolojisi karşılıyor.

GRP Modüler Su Depoları, suyu kalitesini bozmadan güvenli bir şekilde muhafaza ediyor.

Yüksek mühendislik malzemesi olarak tanımlanan ve SMC olarak adlandırılan cam elyaf takviyeli kompozit malzeme ile üretilen GRP su depoları, geleneksel sistemlerden farklı olarak aşırı sıcak ve aşırı soğuk dış ortam şartlarından etkilenmiyor. GRP panellerin pürüzsüz yüzey yapısı ve cam elyaf içeriği nedeniyle UV ışınlarının geçirgenliği sıfıra yakın olduğu için su içerisinde; yosun, mantar ve bakteri oluşumunu önlüyor. 

WRAS tarafından tescillenmeli

Ancak ülkemizde ve dünya genelinde üretilen her GRP Su Deposu, aynı kalite ve standartlarda üretilmiyor. Marka tercihi yapılırken sistemin ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğuna dikkat etmek gerekiyor. Dünyada içme suyu kalitesinin ölçüm ve kontrol standartlarını belirleyen WRAS (Water Regulations Advisory Scheme) belgesi önemli bir satın alma kriteri olarak kabul ediliyor. Yalnız belediyelerin, işletmecilerin, apartman ve site yöneticilerinin satın alma sürecinde ürünün WRAS tarafından hangi derecelendirme sınıfı ile belgelendirildiğine dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü Türkiye’deki GRP depolarda depolanan su, 23 0C’ye kadar sağlıklı kalabiliyor.

GRP paneller, TSE 13280-2001 standartlarına uygun olmalı

Ayrıca GRP panellerin TSE 13280-2001 standartlarına bağlı olarak opaklık testi (TS EB ISO 7686), su absorbsiyon testi, ısı altında bozulma sıcaklığı (Heat Distortion Temparature) (HDT ISO75-3) testi, barcol sertlik testi (ASTM D 2583), darbe dayanım testi, deformasyon testi ve panel basınç testine de tabi tutulması gerekiyor.

ETİKETLER: ,
Bunu Paylaşın