“Hükûmet sert döviz hareketlerini önlemede kararlı”

MDN İstanbul

Küresel piyasalarda, yüksek enflasyonist ortamda merkez bankalarının “şahin” adımlarının devam edeceği beklentileri ve bu paralelde artan resesyon kaygıları ile yeni haftanın da dalgalı seyirle başladığı görülüyor. sert döviz

Agrasif faiz artışları devam edecek
Küresel çapta açıklanan veriler enflasyonist baskıların sürdüğüne işaret ederken merkez bankası yetkililerinin sözle yönlendirmeleri agresif faiz artırımlarının gelecek dönemde de devam edeceği beklentilerini güçlendiriyor. sert döviz

Bu durum küresel çapta dolara olan talebin artmasını beraberinde getirirken pay ve tahvil piyasalarında dalgalanmalar sürüyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Lael Brainard, cuma günü yaptığı açıklamada, enflasyonun yüzde 2 hedefine düşürülmesi için para politikasının bir süre kısıtlayıcı olması gerektiğini belirterek “Para politikası sıkılaşmasında erken geri çekilmekten kaçınmaya kararlıyız. ABD ve diğer ülkelerde enflasyon çok yüksek ve ek enflasyonist şok riski göz ardı edilemez.” dedi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de ek faiz artışlarının gerekli ancak ne kadar ileri gidileceğinin verilere bağlı olduğunu vurgulayarak en büyük önceliklerinin enflasyonu düşürmek olduğunu, ekonominin şu anda bir resesyonun eşiğinde bulunmadığını söyledi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise Fed’in para politikası sıkılaşmasının enflasyon düşene kadar süreceğini ifade ederek “Dolar çok güçlü ama bu şok edici değil. Ekonomimiz, bazı yabancı ekonomilerin daha zayıf göründüğü yerlerde gücünü korudu.” değerlendirmesinde bulundu.

Makroekonomik veri tarafında, ABD’de cuma günü Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, ağustosta yüzde 0,6 artışla beklentileri aştı.

Euro Bölgesi’nde enflasyon tüm zamanların en yükseğinde
Avrupa tarafında cuma günü açıklanan verilere göre, eylülde yıllık enflasyon Euro Bölgesi’nde yüzde 10 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Bu gelişme sonrası Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ekim ayı toplantısında politika faizini 75 baz puan artıracağı ve yıl sonunda yüzde 3’ün üzerine çıkaracağı fiyatlanmaya başladı. İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz artırımına ilişkin beklentiler ise 100 baz puana yükseldi.

Yende zayıflama devam ediyor
Asya tarafında Çin ve Güney Kore piyasalarının resmî tatil dolayısıyla kapalı olmasıyla yeni haftanın düşük işlem hacmiyle başladığı görülüyor. Japonya’da bugün açıklanan verilere göre, imalat sanayi PMI eylülde 0,2 puanlık düşüşle 50,8’e gerilese de genişleme bölgesinde kalmaya devam etti. Ülkede büyük imalatçıların güvenini yansıtan Tankan endeksi de 3’üncü çeyrekte 8’e gerileyerek beklentilerin altında kaldı.

Japon yenindeki zayıflama da devam ederken, dolar/yen paritesinin 145,2’yi test etmesinin ardından Japonya Maliye Bakanı Suzuki Şuniçi hükûmetin sert döviz hareketlerini önlemek için “kararlı adımlar” atacağını söyledi. Yene son müdahalenin “spekülatörlere uyarı niteliğinde” olduğunu belirten Suniçi, olası istikrarsız yen hareketlerine karşı yeniden “kararlılığa” hazır olduklarını bildirdi.

OPEC+ günlük petrol üretimini 1 milyon varil kısabilir
OPEC+’nın bu hafta günlük petrol üretimini 1 milyon varil veya üzerinde kısabileceği haberlerinin ardından Brent petrolün varil fiyatı yüzde 3 değer kazanarak 87,6 dolara kadar yükseldi.

Enflasyonda yeniden yeni zirve
Bu sabah saat 10.00’da TÜİK tarafından açıklanan eylül ayına ait yıllık enflasyon verisi yüzde 83,45’e yükseldi. Veri ağustos ayında yüzde 80,21e yükselmişti.

Enflasyon, Mayıs 2021’den bu yana kesintisiz yükselişini sürdürüyor.

İç piyasalarda, geçen hafta cuma günü yükseliş eğiminde hareket eden BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,05 artışla 3.179,99 puandan tamamladı. Endeks, geçen haftanın tamamında ise küresel çapta düşük seyreden risk iştahının etkisiyle yüzde 3,1 geriledi.

Dolar/TL, geçen hafta yüzde 0,5 artışla 18,50’den kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,56’dan işlem görüyor.

Analistler, yüksek enflasyon ve faiz ortamının küresel ekonomide toparlanmayı geciktireceği beklentilerinin güçlendiğini belirterek bu durumun yatırımcı risk iştahının düşük seyretmesine neden olduğunu söyledi.

Analistler, bugün ayrıca kapalı oturumda gerçekleştirilecek ve düzenli olarak yapılan Fed’in yönetim kurulu toplantısına dair olası açıklamaların da yatırımcıların odağında bulunduğunu ifade ederek teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.100 puanın destek, 3.220 ve 3.250 seviyelerinin direnç olarak izleneceğini bildirdi.

Piyasalarda bugün
10.55 Almanya, eylül ayı imalat PMI
11.00 Euro Bölgesi, eylül ayı imalat PMI
11.30 İngiltere, eylül ayı imalat PMI
16.45 ABD, eylül ayı imalat PMI
17.00 ABD, ağustos ayı inşaat harcamaları
17.00 ABD, eylül ayı ISM imalat PMI
22.10 Fed, Williams konuşması

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın