Ana sayfa Haberler Deniz Ticareti Hempel, yakıt verimliliğinin sınırlarını zorluyor

Hempel, yakıt verimliliğinin sınırlarını zorluyor

0
Dünyanın önde gelen boya üreticilerinden Hempel, geliştirdiği yeni kirlilik önleyici boya sistemini geçtiğimiz ay Londra’da gerçekleştirdiği toplantıda tanıttı. Hempaguard MaX üç katlı boya sistemi; gemi gövdesinin daha pürüzsüz olmasını sağlıyor, sürtünmeyi en aza indirgeyerek yakıt gereksinimini önemli ölçüde azaltıyor ve beş yılda en fazla yüzde 1,2 oranında hız kaybı olacağını garanti ediyor.
Hempaguard MaX sistemi, sadece üç kat uygulanmasıyla geminin daha kısa sürede tamamlanmasını sağlıyor ve havuzda geçen zamanını iki gün kadar kısaltıyor. Hempaguard MaX sayesinde hem havuzdaki sürenin hem de yakıt giderinin azalması ile elde edilen toplam tasarruf tutarı, boyanın maliyetini üç ay içinde geri ödeyebiliyor. Havuzlama dışındaki bu görülmedik yakıt tasarrufu ve operasyonel esneklik sayesinde Hempaguard MaX, verimliliği en üst seviyeye çıkarıyor ve işletme maliyetlerini azaltıyor.
Londra’da gerçekleşen tanıtım toplantısında konuşan Hempel’in Deniz Grubu Ürün Yönetimi Başkanı Davide Ippolito, Hempaguard MaX sistemi ile ilgili olarak, ‘‘Full boya sisteminin sağladığı ortalamanın altındaki karina pürüzlülüğü (AHR) seviyesi ve gelişmiş korozyon önleyici özellikler sayesinde tüm işletme süresi boyunca çok düşük hız kaybı, yüksek yakıt tasarrufu ve gelişmiş anti korozif koruma elde edilmiştir. Hempaguard MaX, verimliliği olabildiğince artırmak ve CO2 emisyonlarını azaltmak isteyen gemi sahipleri ve işletmeciler için artık en mantıklı çözümdür. En ufak kazanımların bile önem kazandığı ve çevresel düzenlemelerin daha da ön plana çıktığı bir zamanda, gövde kaplaması seçimi kayda değer bir fark yaratabilir,’’ dedi.