Ana sayfa Haberler Çevre Gençler, Tuzla’da sualtı temizliği yaptı

Gençler, Tuzla’da sualtı temizliği yaptı

0
Tuzla Belediyesi tarafından 2014 yılında açılan Tuzla Gençlik Merkezi’nde dalgıçlık eğitimi alan gençler, dalgıç öğretmenleri eşliğinde çevre ve deniz temizliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla sualtı temizliği yaptı.Tuzla Gemi Gençlik Merkezi’nin önünde gerçekleşen etkinlikte deniz alından çuvallar dolusu atık çıkarıldı.

Deniz altından eldiven ve maske çıktı
Etkinlikte konuşma yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Covid-19 etkisinin denizde kirlilik oranını azalttığını belirtti ve ‘‘Covid 19 sürecinin yansımalarını denizden çıkan atıklarda da gördük. Geçtiğimiz yıl denizden araç lastiği, plastik şişe, çakmak, cam gibi atıklar çıkarken bu yıl denizden maske ve eldiven gibi Covid 19 sürecinin sembolleri olan atıklar toplandı. Maske ve eldivenle kendi sağlığını korumaya çalışanların, çevre ve doğanın temizliğine özen göstermeyerek doğayı kirletmesinin, virüsün çıkış sebebinin dünyadaki ekolojik dengenin bozulmasından kaynaklı olduğunu da düşündüğümüzde ortada ciddi bir paradoks olduğunu görüyoruz. Kullandığımız maske ve eldiveni doğaya atarak, bunun sonucunda virüslere veya yeniden bir ekolojik dengenin bozulmasına sebebiyet verdiğimizin bilincinde olmalıyız. Bunun aksini bilinçsizlik olarak yorumluyorum. Bu konuda vatandaşımızı bilinçlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bilinçli, vatandaş, bilinçli birey bilinçli dünya vatandaşı olmayı başarmamız lazım. Tuzla Belediyesi olarak her daim temiz ve yaşanması güzel bir çevre ve atıkların yer almadığı denizler amaçladık. Yaptığımız bu anlamlı etkinlikle de konuyla ilgili farkındalık yarattığımıza inanıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.