Gelgit türbinini devreden çıkartmak için 15 tonluk vinç kuruldu

MDN MEDIA

İskoçyalı Ocean Kinetics ve Londra merkezli Green Marine UK, Orkney Adaları’ndaki OpenHydro gelgit enerji platformunun hizmetten çıkarılmasını üstlenmek üzere bir ortak girişim kurdu

2005’te kurulan Dublin merkezli OpenHydro, Orkneys’teki Fall of Warness sahasında bulunan Avrupa Deniz Enerjisi Merkezi (EMEC) gelgit test merkezini kullanan ilk geliştiriciydi. Gelgit enerji platformu ilk olarak 2006 yılında kuruldu.

Ancak bu tip enerjinin enerjisinin diğer açık deniz enerji kaynaklarına göre daha az verimli olduğu kanıtlandı ve şimdi deniz tabanına delinmiş ve harçlanmış iki kazığa bağlı çelik üst yapının kaldırılması için çalışmalar devam ediyor. Türbin bileşeni iki çelik yaka ile kazıklara sabitlenmiş ve ünitenin 15 tonluk iki hidrolik vinç kullanılarak yukarı ve aşağı hareket ettirilmesine olanak sağlandı.

Gelgit türbinini çıkartmak için deneyimli iki şirketle anlaşıldı

Hizmetten çıkarma işlemi, tesisin denizcilik ruhsatının gerektirdiği şekilde üst yapının sökülmesini ve kazıkların deniz tabanı ile aynı seviyede elmas telle kesilmesini içeriyor. Her ikisi de denizaltı sunucularının, liman kapılarının, su ürünleri yetiştiriciliği ekipmanlarının ve ağırlığı 1.000 tona kadar olan batık mavnaların taşınması da dahil olmak üzere ilgili mühendislik projelerinde deneyim sahibi olan şirketler. Ayrıca Buchan Alpha sondaj platformunun hizmetten çıkarılmasında da görevliydiler.

OpenHydro projesi için ortaklar birden fazla hizmet sağlıyor. Ocean Kinetics dalgıçlar, teçhizatçılar, kaynakçılar ve uzaktan kumandalı araç hizmetleri sağlıyor. Green Marine ise açık deniz yönetimi, bir Damen 2712 Multicat iş teknesi olan Green Isle’ın yanı sıra demirleme ve operasyonel kablo deneyimi sağlıyor. Projenin son aşamalarını tamamlamak için gemi, sabit kalmasını ve güvenli dalgıç operasyonlarına izin vermesini sağlayacak şekilde dört noktalı bir konfigürasyonda yayılı olarak bağlanacak.

Kaynak: Schiff&Offshore / Bu haberin/makalenin/çevirinin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın