Geçmişten Geleceğe ekibi: Hedef 100 milyar doları aşmak

MDN İstanbul

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD)’nin 38. Seçimli Olağan Genel Kurulu’nda yönetime aday olan “Geçmişten Geleceğe” ekibi, seçildikleri takdirde hayata geçirecekleri projelerini düzenledikleri basın toplantısıyla açıkladı.Aralık ayında gerçekleştirilmesi planlanan Genel Kurul için UTİKAD tarihinde ilk defa, mevcut yönetim kadrosunda yer almayan üyeler bir araya gelerek oluşturdukları liste ile seçime girme kararı aldı.

Dr. Kayıhan Özdemir Turan

Toplantıda ekip adına konuşma gerçekleştiren KeyLine Lojistik Hizmetler Genel Müdürü Dr. Kayıhan Özdemir Turan, dünya ölçeğinde yapılan çalışmalarda lojistik sektörünün GSYH içerisindeki payının ortalama yüzde 13 olarak kabul edildiğini belirtti ve Türkiye’deki lojistik sektörünün ekonomik büyüklüğünün 100 milyar doları aşması için çaba harcayacaklarını kaydetti.

 

Geçen yıl tonaj bazında ithalatın yüzde 85,41’lik kısmı ülkemizde teslim alınmış, ihracatın da yüzde 37,49’luk kısmı ülkemiz teslim satıldığını söyleyen Turan, ‘‘Bu durum sektörümüz için asla kabul edilemez. Bu oranları sektörümüz ve paydaşlarımız lehine değiştirecek bir bakış açısı en kısa zamanda tesis edilmelidir.” diye konuştu.

Drone ile yapılan yük taşımacılığının yakın gelecekte yaygınlaşacağından insansız hava aracı mevzuat çalışmalarında etkin şekilde rol alacaklarını kaydeden Turan, daha gerçekçi bilgi ve değerlere dayalı yeni bir Lojistik Performans Endeksi hazırlanmasına dikkati çekti.

Ekip olarak geçmişte yapılamayanlara değil gelecekte yapmak istediklerimize odaklanacaklarını belirten Turan, “Bir araya gelerek bir başlangıç oluşturduğumuzu, ancak bir arada kalarak ilerleyebileceğimizi ve başarılı olmak için bir arada çok sıkı çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Hedeflediğimiz başarının almak ile değil vermek ile gerçekleşebileceğine inanıyoruz. Bugüne kadar yapılanların değerini biliyoruz. Bu süreçte görev yapan her bir kişiye gönülden teşekkür ediyoruz. Buradan hareketle geçmişte yapılamayanlara değil gelecekte yapmak istediklerimize odaklanacağız,” dedi.

Toplantıda, lojistik maliyetlerinin düşürülmesi için çalışılacaklarını ve sektörde kadın iş gücünün destekleneceğini açıklayan Geçmişten Geleceğe ekibi, diğer hedeflerini ise şöyle sıraladı:

Kağıtsız işlem için e-konşimento, e-irsaliye gibi uygulamalar desteklenecek, e-awb değişiklik ücretinin kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılacak.

Yurtiçi lojistik masraf kalemlerini dünyadaki muadilleri ile karşılaştırıp ürün maliyetindeki payının düşürülmesi için çalışmalar yapılacak.

“Ordino” uygulamasının tüm taşıma modları için gerekliliği sanayicilere anlatılacak
İhracatçılar tarafından kullanıldığında ticari kayıplara, ithalatçılar tarafından kullanıldığında potansiyel maliyetlere neden olan EXW incoterms uygulamasının kaldırılması için çalışılacak.

İthalat ve ihracat yapan firmaların, lojistik sektörünün büyümesine katkı sağlayacak şekilde uygun incoterms kullanması sağlanacak.

“Ordino” uygulamasının tüm taşıma modları için gerekliliği sanayicilere anlatılacak.

İntermodal taşımacılığın gelişmesi adına 44 ton taşıma limitinin mevzuatta sektör lehine güncellenmesi için çalışılacak.

UTİKAD’ın 38. Seçimli Olağan Genel Kurulu’nda yönetime aday olan “Geçmişten Geleceğe” ekibi Yönetim Kurulu listesi;

Engin Kırcı
Ares Uluslararası Nakliyat ve Dış Ticaret

Onur Göçmez
Arkas Lojistik

Haldun Kavrar
Atako Taşımacılık Denizcilik

Vittorio Zagaia
Galata Taşımacılık ve Ticaret

Burhan Çakan
Gürbulak Nakliyat

Levent Aydinç
John Good Denizcilik

Dr. Kayıhan Özdemir Turan
KeyLine Lojistik

Müge Tekin
Mesco Uluslararası Taşımacılık

Onur Talay
Sarp Intermodal

Mine Kaya
SGS Transitnet

Ergin Kargalıoğlu
SOFT İş Çözümleri

Gökhan İskender
Ulusal Lojistik

Nermin Önder
Yeniay Lojistik

Hakan Meriç
Yusen İnci Lojistik

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın