Ana sayfa Gündem Galataport İstanbul’a uluslararası ödül

Galataport İstanbul’a uluslararası ödül

0
Galataport

Akdeniz çanağındaki yaklaşık 100 kruvaziyer limanını temsil eden ve merkezi İspanya’da bulunan MedCruise Birliği, Galataport İstanbul’u proje ve inşaat aşamasından itibaren titizlikle yürüttüğü çevre koruma faaliyetlerinden ötürü “Environmental Responsibility Award” yani “Çevresel Sorumluluk Ödülü”ne layık gördü. Galataport İstanbul, geçtiğimiz yıl da MedCruise Ödülleri’nde “Pandemi Sürecinde Sektöre En Yüksek Bağlılık Gösteren Doğu Akdeniz Kruvaziyer Limanı” ödülünü kazanmıştı.

Bu yıl Çevresel Sorumluluk Ödülü’ne layık görülen Galataport İstanbul, projenin tasarım aşamasından başlayarak inşaat sürecinde ve yapıların işletme ömrü boyunca çevreye olan negatif etkilerini minimize etmeyi ve karbon ayak izini azaltmayı hedefledi. Galataport İstanbul’un MedCruise tarafından Çevresel Sorumluluk Ödülü’ne layık görülen çalışmalarından bazıları şöyle sıralanıyor:

• Projenin çevreye etkilerini izlemek için 3 ayda bir deniz suyu kalitesi, partikül madde ölçümü, çöken toz ölçümü ve gürültü izleme çalışması yapılıyor. Projenin deniz yaşamına etkilerinin takip edilmesi için yılda bir kez Ege Üniversitesi öğretim görevlileri ile beraber Deniz Ekolojisi İzleme Çalışması yürütülüyor.

• En küçük bir yağ sızıntısı dahi olmaması için, yağ bariyeri serme hizmeti hayata geçirildi ve Galataport İstanbul, yakıt ikmali sırasında bariyer serme zorunluluğunu uygulayan Türkiye’deki ilk kruvaziyer limanı oldu. Herhangi bir deniz kirliliği olması ihtimaline karşın deniz kirliliği acil müdahale danışmanı ve eki ile çalışmalar ve tatbikatlar yürütülüyor.

• Galataport İstanbul projesinde bulunan tüm binaların soğutma ekipmanlarında, küresel ısınma ve ozon tabakasını inceltme potansiyeli yüksek soğutucu gazlar yerine, soğutucu akışkan olarak deniz suyu kullanılıyor. Deniz suyundan faydalanılması sayesinde hem enerji tasarrufu sağlanıyor hem karbon salınımı azaltılıyor hem de iklim değişikliğine sebebiyet veren zararlı soğutucu gazlar kullanılmamış oluyor.

• Verimliliği yüksek ısıtma, soğutma, havalandırma ekipmanları ve aydınlatma armatürleri seçilerek Amerikan standartlarında eşdeğer bir binaya oranla yüzde 34 enerji tasarrufu sağlandı.

• Salıpazarı ve Paket Postanesi binaları için LEED Gold sertifika seviyesi (>60/110) hedefleniyor. Bu sertifika hedefi kapsamında EPA standartlarında baz su tüketim değerlerine sahip eşdeğer bir binaya oranla minimum yüzde 45 su verimliliği sağlanacak. Bu verimlilik, düşük su tüketimine sahip armatür (lavabo bataryaları, eviye bataryaları, el duşları) ve düşük hacimli rezervuarlar (tuvalet, pisuar) seçilerek sağlandı. Su verimliliğinin artırılması için su geri kazanım sistemleri kullanılabilirliğinin fizibilite çalışması yapıldı. Tamamen temiz su olan ısıtma soğutma sistemlerinden kaynaklanan kondenser suyu toplanarak rezervuarlarda yeniden kullanımı ve geri kazanımı değerlendirildi. Bu sayede hem su verimliliği artırıldı hem de gri su benzeri arıtma sisteminden doğacak ilk yatırım ve işletme maliyetlerinden kâr sağlanacak.

• Galataport İstanbul, uluslararası finans kuruluşları tarafından kredilendirildiğinden International Finance Corporation (IFC) Çevresel ve Sosyal Performans Standartları’na uymayı taahhüt etti ve bu kapsamda düzenli ölçüm, takip ve raporlama yapılıyor.

• Bazı atıkların geleneksel çözüm ile bertaraf edilmesindense Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından kurulmuş olan ve atıkların döngüsel ekonomiye dahil edilmesini sağlayan Materials Marketplace programına üyelik de gerçekleştirildi.

• Projede LEED ve BREEAM sertifikaları gereğince tehlikesiz atıkların en az yüzde 75’i geri dönüşüme gönderiliyor veya farklı inşaat sahalarında yeniden kullanılması sağlanıyor.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.