FRS Windcat Polska, 2 yeni CTV gemi siparişi verdi

MDN MEDIA

FRS Windcat ortak girişiminin Polonya’daki iştiraki FRS Windcat Polska Sp. z o.o., Gdansk tersanesi ALU International Ltd. firmasına H2 teknolojisine sahip iki mürettebat transfer gemisi (CTV) sipariş etti

İki taraf arasındaki anlaşma daha sonraki bir tarihte başka gemiler satın alma opsiyonunu da içeriyor. FRS Windcat Polska’ya göre, gemiler CMB.TECH tarafından geliştirilen ve 458 kg’a kadar hidrojen tutabilen bir hidrojen sistemi ile teslim edilebilir. Alternatif olarak, hidrojen sistemiyle donatılabilmeleri için H2-hazır olarak da teslim edilebilirler. Her biri 27 metre uzunluğunda olan ilk iki CTV’nin 2025 yılında teslim edilmesi bekleniyor.

FRS Windcat Polska‘ya göre CTV’ler en son MK5 gemi tasarımına dayanıyor. Bu tasarım MK3.5 H2 ve MK4 serileri ile kazanılan deneyimin üzerine inşa edildi. Üreticiye göre tasarım, optimize edilmiş deniz tutuş özelliklerine ve 80 m²’den daha geniş güverte alanına sahip yeni ve daha büyük bir gemi tipi sunarken, aynı zamanda daha büyük hidrojen depolama tanklarının gemiye entegre edilmesine de olanak sağlıyor.

İlginizi çekebilir:

Strategic Marine, Ventus Marine için 4 tane gemi yapacak

CTV gemilerin özellikleri

Optimize edilmiş gövde şekli, daha büyük genişlik ve daha yüksek fribord, şu anda geliştirilmekte olan daha büyük açık deniz rüzgar çiftliklerinde de kullanılmaya uygun olan gemilerin konforunu, erişilebilirliğini ve deniz tutuş özelliklerini iyileştirmeyi amaçlıyor. Daha verimli bir tahrik yapısı ve düşük sürtünmeli gövde şekli sayesinde yakıt tüketimi düşük tutuluyor.

İki alüminyum gövdenin inşasına Nisan ayında ALU International tersanesinde başlandı. FRS Windcat Polska Genel Müdürü Tim Kunstmann’a göre bu sipariş, şirketin gelişmekte olan Polonya açık deniz endüstrisi için “Made in Poland” yüksek kaliteli gemiler tedarik etme konusundaki kararlılığını vurguluyor.

Kaynak: Schiff&Hafen / Bu haberin/makalenin/çevirinin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

ETİKETLER: , ,
Bunu Paylaşın