Ana sayfa Haberler Fransa ve Yunanistan arasında savunma işbirliği

Fransa ve Yunanistan arasında savunma işbirliği

0
fransa

Fransa ve Yunanistan, silah satışı anlaşması ve stratejik savunma-güvenlik işbirliği paktına imza attı.

Doğu Akdeniz krizinde Türkiye’ye karşı Yunanistan’a destek veren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avustralya, Britanya, ABD arasında AUKUS askeri ittifakı kurulması kapsamında Avustralya’nın Fransa ile on milyarlarca euroluk denizaltı anlaşmasını iptal etmesinin yarattığı kriz ortamında, Yunanistan’la silah satışı ve savunma işbirliği anlaşmalarına vardı.

Macron’un Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’i ağırlaması vesilesiyle, Elysee Sarayı’nda hem Paris’in Atina’ya Rafale jetleri ile üç Belharra sınıfı fırkateyni satışı ve dördüncüsünü de satması seçeceğini içeren anlaşmaya hem de iki ülke arasında stratejik savunma-güvenlik işbirliği paktına imza atıldı.

Yunanistan, Dassault yapımı Rafale’den geçen yıl 18 ve bu yıl da 6 tane daha sipariş ederek, bu savaş uçağını satın alan ilk Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke olmuştu.

İlginizi çekebilir:    Küresel denklemi değiştirecek hamle: AUKUS

‘Avrupa’nın stratejik özerkliğine doğru cüretkar bir ilk adım’
ABD’nin öncülüğündeki NATO’dan bağımsız Avrupa Ordusu kurulması projesinin başını çeken Fransa Cumhurbaşkanı, Miçotakis’le ortak basın toplantısında, atılan imzaları ‘Avrupa’nın stratejik özerkliğine doğru cüretkar bir ilk adım’ olarak selamladı. “Avrupa güvenliğine, Avrupa’nın stratejik özerkliği ve egemenliğinin güçlendirilmesine ve dolayısıyla uluslararası barış ve güvenliğe katkıda bulunuyor” değerlendirmesini yaptı.

‘Savunma işbirliği, karşılıklı destek ve her düzeyde ortak eylemi kapsıyor’
Paris’e uçarken “Yunanistan ile Fransa arasındaki stratejik ortaklığın daha da güçlendirilmesine doğru gidiyoruz” diyen Yunan Başbakanı, Elysee’de “Bugün Yunanistan ile Fransa için tarihi bir gün. İkili savunma işbirliğimizi geliştirmeye karar verdik. Anlaşma, karşılıklı destek ve her düzeyde ortak eylemi kapsıyor. Bu, onlarca yıl bizi birbirimize bağlayacak. Bu, güçlü ve özerk, çıkarlarını savunabilecek yarının Avrupa’sının kapısını aralıyor,” vurgusunu yaptı.

‘Avrupa saf olmayı bırakmalı’
ABD ile askeri işbirliğini geliştiren Miçotakis’in ‘bu anlaşmaların Avrupa-Atlantik ittifakında bir kaymaya işaret etmediğini’ söylemesine karşın, Macron “İttifaklar kalır, ama Avrupa kendi stratejik çıkarlarını korumayacak kadar naif olmamalıdır” itira
‘Duruşlarını sertleştiren güçlerin baskısı altında olduğumuzda, tepki vermeliyiz’
“Avrupalılar saf olmayı bırakmalı. Zaman zaman (duruşlarını) sertleştiren güçlerin baskısı altında olduğumuzda, tepki vermeli ve kendimizi savunma gücüne ve kapasitesine sahip olduğumuzu göstermeliyiz. Olayları tırmandırmak değil, kendimizi korumak.”

Sputnik