Fed’in ardından gözler ABD’nin büyüme verisine odaklandı

MDN İstanbul

Küresel piyasalarda, Fed Başkanı Jerome Powell’ın gelecek toplantılarda daha yumuşak adımlar atılabileceği mesajının ardından pozitif bir seyir izlenirken bugün gözler ABD’de büyüme başta olmak üzere yoğun veri gündemine çevrildi.

Fed politika faizini 75 baz puan artırdı
Son 41 yılın zirvesine çıkan enflasyonla birlikte şahin tutumu ile dikkati çeken Fed, dün de politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltti.

Fed’den yapılan açıklamada, son harcama ve üretim göstergelerinin yumuşadığı belirtildi ve bununla birlikte son aylarda istihdam kazanımlarının güçlü olduğu ve işsizlik oranının düşük kaldığı aktarıldı.

“Faiz artışları bir noktada yavaşlamalı”
Fed Başkanı Powell, toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda ABD ekonomisinin henüz resesyonda olduğunu düşünmediğini ifade etti. Başkan ayrıca faiz artışlarının bir noktada yavaşlaması gerektiğini ancak bu duruma gelecek veriler ışığında karar vereceklerini dile getirdi.

“Enflasyon çok yüksek”
İş gücü piyasasının aşırı derecede sıkı ve enflasyonun çok yüksek olduğuna dikkati çeken Powell, “Tüketici harcamalarındaki artış, kısmen düşük harcanabilir reel gelir ve daha sıkı finansal koşullar nedeniyle önemli ölçüde yavaşladı.” diye konuştu.

Powell, bazı emtia fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüşe rağmen ham petrol ve diğer emtia fiyatlarında Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan artışın benzin ve gıda fiyatlarını artırarak enflasyon üzerinde yukarı yönlü ek baskı yarattığını kaydetti.

Para piyasalarında Powell’ın açıklamalarının ardından eylül toplantısı için yüzde 66 ihtimalle 25 baz puan faiz artışı yapılacağı öngörülmeye başlarken yılın kalan toplantıları için de faiz artışlarının 25 baz puan şeklinde yapılacağı tahminleri öne çıkıyor.

Gözler ABD’den gelecek verilerde
ABD ekonomisinde resesyona ilişkin işaretlerin takibi devam ederken bugün açıklanacak ikinci çeyreğe ait Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) öncü verileri piyasalarda oynaklığı artırabilir.

Meta’nın gelirleri ilk kez düştü
Ülkede devam eden bilanço sezonunda şirket ve sektör bazlı ayrışmalar öne çıkmaya devam ederken Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 azalarak ilk kez düşüş gösterdi.

Avrupa’da enerji krizi büyüyor
Avrupa’da enerji arz probleminin bölgenin ekonomik aktivitesine zarar verebileceği endişesi güçlenirken Rusya’dan olumsuz haber akışı da devam ediyor.

Avrupa’da doğal gaz fiyatı megavatsaat başına 223,85 Euro’yla rekor seviyeye ulaştı. Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Rusya’dan akışın kesintiye uğraması ihtimalini dikkate alarak doğal gaz tüketimini yüzde 15 azaltmakta uzlaştı.

Asya’da belirsizlik hakim
Asya’da pay piyasaları Fed’in politika kararları sonrasında alış ağırlıklı bir seyir izlerken bugün ABD’de açıklanacak önemli makroekonomik veriler ve teknoloji şirketlerinin bilançoları öncesi artan belirsizlikler yükseliş eğilimini sınırlıyor.

Kurda yön yukarı
Yurt içinde, dün alış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,28 artışla 2.544,12 puandan tamamlarken bugün gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın açıklayacağı Enflasyon Raporu’na çevrildi.

Dolar/TL dün yüzde 0,15 artışla 17,886den kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,90 seviyesinde işlem görüyor.

Piyasalarda bugün
10.30 Türkiye, TCMB Enflasyon Raporu
12.00 Euro Bölgesi, temmuz ayı tüketici güven endeksi
14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri
15.00 Almanya, temmuz ayı TÜFE
15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları
16.00 ECB, Visco konuşması
18.00 BD, Kansas City Fed imalat aktivitesi
15.30 ABD, 2. çeyrek GSYH

AA

ETİKETLER: , , , ,
Bunu Paylaşın