Ana sayfa Piyasa Ekonomi Faiz kararı ticari kredilere nasıl yansır?

Faiz kararı ticari kredilere nasıl yansır?

0
Ekonomi yönetimindeki değişimin ardından atılan normalleşme adımları devam ederken Merkez Bankası’ndan, kasım ayındaki 4,75 puanlık faiz artırımının arından aralık ayında da 2 puan ile yine piyasa beklentilerinin üzerinde bir artış geldi.

Söz konusu bu faiz artışının ardından döviz kurlarında hızlı gevşeme yaşanırken, dolar 7,60 TL’nin altına, euro kuru ise 9,25 TL’ye indi. Ekonomi yönetiminin piyasa gerçeklerine göre attığı bu adımlar kur tarafında kırılganlığı ve stresi kısmen azaltırken, atılan adımların özellikle yatırımcılar bacağında oluşturması gereken ‘güven’ konusu ise yakından takip ediliyor. Faiz kararının ticari kredi faizlerine nasıl yansıyacağına geçmeden önce, Merkez Bankası’nın karar metnindeki önemli ifadelerin de kısaca altını çizmekte fayda var. Küresel ekonomiye dair verilerin üçüncü çeyrekte kısmî toparlanmaya işaret ettiğine vurgu yapılan metinde, aşıya dair olumlu gelişmelere karşın, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle küresel ekonomiye ilişkin belirsizliklerin devam ettiğinin altı çiziliyor. Bu da özellikle virüsün mutasyona uğraması ve başta İngiltere olmak üzere birçok ülkede tedarik zincirlerinde yaşanacak olası problemler nedeniyle, küresel ekonomide bir dizi sorunun bizi beklediğini gösteriyor.

Kredilerin geri ödemesi başlayacak
İçeride ise artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısıtlamaların, başta hizmet sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlik oluşturduğuna dikkat çekilen Merkez Bankası metninde diğer yandan, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talebin, cari işlemler açığını artırdığı vurgulanıyor. Bu noktada BDDK’nın kredi kartı taksitlerine ve bireysel kredilerin vadelerine getirdiği sınırlamanın ne kadar etkili olacağı da merak konusu. Ancak bankacılara göre burada oluşan asıl risk, salgın döneminde piyasaya verilen düşük faizli yüksek kredi büyümesinde oluşacak. Önümüzdeki günlerde verilen bu kredilerin geri ödemelerinin başlayacağına dikkat çeken bankacılar, takibe düşen kredilerde de ciddi bir artış yaşanmasını bekliyor. Her ne kadar BDDK’nın gittiği düzenlemeler ile bankalar bu kredileri batık krediler arasına atmayacak olsa da bankaların tahsil edemediği kredilerde önemli bir artış yaşanacağı aşikâr. Reel kesim tarafında ise durum çok da farklı değil.

Ticari kredi faizleri en az 1 puan artacak
Merkez Bankası’nın faiz kararı metninde de belirtildiği gibi pandemi nedeniyle yaşanan kapanmalar reel sektör şirketleri için ciddi sorun anlamına geliyor. Bunun yanı sıra Merkez Bankası’nın faiz artırımının kredilere yansıması da göz önüne alındığında finansmana ulaşmanın maliyeti de artıyor. Bankacılara göre, Merkez Bankası’nın 2 puanlık faiz artışı, ticari kredi faizlerini 1 puan artıracak. Bu da Merkez Bankası verilerine göre, ortalama yüzde 18,30 olan ticari kredi faizlerinin ortalamada yüzde 19,30’a çıkması anlamına geliyor. Bankacılar spot piyasada kredi faizlerinin yüzde 21-21,5 seviyelerinde oluşacağını belirtiyor. Şirketlerin finansman maliyetlerini yükseltecek bu seviyeler piyasada en son Eylül 2019’da görüşmüştü. Pandemiyle birlikteyse ticari faizleri ortalamada yüzde 8-9 seviyelerine kadar inmişti. Bankacılara göre, kısıtlamaların yoğunlaştığı bu dönemde şirketlerin finansman maliyetlerinin de artıyor olması, şirketler için yeni finansmana erişimi çok zorlayacak. Bu da zaten geçmiş dönem kredi borçlarını ödemekte zorlanan şirketleri önümüzdeki dönemde daha da zor bir sürece sokabilir.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.