Efsane denizci Sadun Boro hayatını kaybetti

MDN İstanbul

Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk denizcisi Sadun Boro, Marmaris’te tedavi gördüğü hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 87 yaşında hayatını kaybetti. Denizlerin efsane ismi hayata gözlerini yumdu.

Sadun Boro, iki gün önce aniden fenalaşarak Muğla’nın Marmaris ilçesindeki özel bir hastaneye kaldırılmıştı. Bir süre önce kanser tedavisi gördüğü öğrenilen Boro, 5 Haziran günü sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

Kendisine rahmet, ailesine ve denizcilik camiasına başsağlığı diliyoruz.

Sadun Boro
İstanbul’da 1928 yılında doğan Sadun Boro’nun çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti. Denizcilik hayatına önce sandalla başladı; liseye geçtiği yıllarda ilk yelkenli teknesine sahip oldu. 1952’de Ling adlı 11 metrelik bir yelkenliyle İngiltere’den Karayip Adaları’na kadar uzanan ilk açıkdeniz, Atlantik aşırı yolculuğunu bir İngiliz ile birlikte gerçekleştirdi. En büyük hayali olan tekneyle dünya turuna eşi Oda Boro ile birlikte 22 Ağustos 1965’te başladı. 15 Haziran 1968’de tamamladığı üç yıl süren dünya turu anıları Hürriyet gazetesinde yayımlandı. Bu anılar, daha sonra ‘Pupa Yelken’ adlı kitapta toplandı.

Boro ailesi 1977-1979 arasında, o zaman 8 yaşında olan kızları Deniz’le beraber Karayip Adaları’nı, Amerika’nın doğu sahillerini gezdi. 1980’den beri Bodrum’da yaşayan Sadun Boro; özellikle Gökova, Göcek gibi güney Ege koylarının korunması için çaba harcadı. Sadun Boro, 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mili yaptığı ‘Kısmet’ adlı teknesini İstanbul’daki Rahmi Koç Müzesi’ne bağışladı. Ardından ‘Sonbahar’ isimli katamaran tipi tekneyi satın aldı.

ETİKETLER:
Bunu Paylaşın