Ana sayfa Piyasa Ekonomi “Dünya sert bir krizle karşı karşıya kalabilir”

“Dünya sert bir krizle karşı karşıya kalabilir”

0
Barışcan Yücel
Barışcan Yücel
Baltık Kuru Yük Endeksi (BDI) göstergesinde denge arayışı devam ediyor. Göstergenin kritik 1970 – 2200 seviyeleri altındaki toparlanma görüntüsü bu hafta itibarıyla hız kesmişe benziyor. Hem teknik hem de psikolojik açıdan önem düzeyi yüksek olan bu bant altında kalıcılığın sağlanması durumunda kış aylarında küresel ticarette daralmanın devam edebileceğine ilişkin beklentiler artıyor.

Enflasyon ile mücadelede agresif politika izleyen Fed, bu tavrını değiştirmediği sürece küresel bazda dolarizasyon hüküm sürmeye devam edecek gibi görünüyor. Hem siyasi politik belirsizlikle uğraşan hem enerji krizi ile mücadele eden Euro Bölgesi yüksek enflasyon ve hızla değer kaybeden para birimi ile bir paradoksun içine düşmüş durumda.

Doların ezici üstünlüğü küresel bazda momentumunu korumaya devam ederken sterlin, Euro ve altında dip arayışı kısmi de olsa tepki alımları ile karşılaşmış görünüyor. Resesyon riskinin kapıda olduğu ve ekonomik büyüme verilerinin daralamaya işaret ettiği bu konjonktürde; sıkı para politikası ile anavatanına dönen dolar gelişmekte olan ülkelerin ve enerji krizi ile boğuşan Euro Bölgesi’nin ham maddeye ulaşımını da zorlaştıracak gibi görünüyor.

Küresel ticarette olası daralma senaryosunun üstüne, ham madde sıkıntısı henüz tam anlamıyla rafa kalkmamışken çetin geçecek kış ayları merkez bankalarını ayrı, hükûmetleri ayrı zora sokmuş durumda.

Özellikle İngiltere cephesinde Merkez Bankası ile hükûmet politikalarının ters düşmesi ile sterlin tarafında görülen sert satışların diğer ülkelere de sıçraması halinde belirsizliklerin daha da artabileceğini vurgulamakta fayda görüyorum.

Dünya uzun süredir görmediği kadar sert bir krizle karşı karşıya kalabilir. Böyle bir senaryoda ise rezerv para ve faiz oranları ön plana çıkmakta. Özellikle kriz dibi gördükten sonra da altın cephesi tekrar güvenli liman talebi toplamaya başlayabilir.

Kısmi tepki alımları ile haftayı sonlandırmaya çalışan sarı metal tarafında 1690 ana direnç seviyesi aşılamadığı sürece, yeni satış dalgaları tetiklenebilir. Böyle bir senaryoda ise daha önce de vurguladığım 1550 desteği piyasada konuşulmaya başlanabilir.

Barışcan Yücel
Visne Academy Finansal Danışmanlık Y.K.B

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.