Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 500 milyon dolar enerji kredisi

MDN İstanbul

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye’nin Özel Sektör Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Programı için Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ve Türkiye Kalkınma Bankası’na (TKB) sağlanacak 500 milyon dolar eşdeğerindeki ek finansmanı onayladı. Sağlanan bu ek finansman, projeye yönelik 29 Mayıs 2009 tarihinde onaylanan ve 12 Ağustos 2009 tarihinde yürürlüğe giren 500 milyon dolar eşdeğerindeki Dünya Bankası kredisi ve 100 milyon dolar tutarındaki Temiz Teknoloji Fonu finansmanı için tamamlayıcı nitelikte olacak. Dünya Bankası İcra Direktörleri kurulundan yapılan açıklamaya göre, Özel Sektör Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Projesi ile Türkiye Elektrik Piyasası Kanunu’nun ortaya koyduğu piyasa tabanlı çerçeve içerisinde özel sektöre ait ve özel sektör tarafından işletilen üretim tesislerinde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimini artırmak ve bunun sonucunda enerji verimliliğinin artırılmasına ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olmak amaçlanıyor.

Enerji potansiyelinden
yararlanılacak

Sağlanan ek finansmanla, projenin daha da genişletilmesine yönelik faaliyetlerin maliyetleri desteklenecek. Özel Sektör Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği, devam etmekte olan Yenilenebilir Enerji Projesi’nden elde edilen deneyimleri esas alarak daha ileri düzeye taşıyacak. Proje ayrıca Türkiye’nin rüzgâr, güneş, biyo-kütle, jeotermal, gibi kaynaklar bakımından sahip olduğu önemli yenilenebilir enerji potansiyelinden faydalanmayı amaçlıyor. Proje, enerji tüketiminde israfın azaltılmasına yardımcı olmaya yönelik enerji verimliliği önlemlerini de içeriyor.
Özel Sektör Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Projesi, aracı bankalar olan TSKB ve TKB bünyesinde vadeli finansman olanağı oluşturuyor. Dünya Bankası’nın TSKB’ye sağladığı kredi 100 milyon dolar ve 69.3 milyon euro, TKB’ye sağladığı kredi ise 135 milyon dolar ve 114.3 milyon euro tutarında. Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Ulrich Zachau da ek finansman ile ilgili olarak, Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Projesi’nin, enerji arz güvenliğinin artırılmasına, temiz ve verimli enerjinin desteklenmesine, enerji yatırımlarına ve finansmanına özel sektör katılımının artırılmasına yardımcı olacağını belirtti.

ETİKETLER:
Bunu Paylaşın