Dış ticarette rekor açık

MDN İstanbul
Merkez bankalarının agresif faiz artırımlarına başvurmasının ardından yetkililerin gelecek dönemde de yüksek faiz ortamının süreceğine dair “şahin” mesajlar vermesi, küresel piyasalarda risk iştahının düşük, oynaklığın yüksek kalmasına neden oluyor. dış ticarette

“Daha yüksek faiz oranına ihtiyaç var”
Dün açıklamalarda bulunan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyonun düşmesinin beklendiğini ancak bunun başarılması için daha yüksek faiz oranına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Fed’in faiz artışlarını durdurmayı düşünmesi gereken bir noktada olmadığını vurgulayan Mester, bir resesyonun bankanın faiz oranlarını artırmasını engellemeyeceğini ifade etti. dış ticarette

St. Louis Fed Başkanı James Bullard da Fed’in enflasyonla mücadele için faiz oranlarını hızlı bir şekilde yükseltmek zorunda olduğunu belirterek “Enflasyon 2023’te düşmeye başlayacak, ancak bunun hangi hızda olacağı bilinmiyor. Fed’in enflasyonla mücadelesi nedeniyle ABD’nin bir resesyon yaşaması olasılığı da var.” dedi. dış ticarette

Fed yetkililerinin açıklamalarının ardından para piyasalarında Banka’nın kasım ve aralık aylarında faizlerde 75 baz puanlık artırıma gitmesine daha yüksek olasılık veriliyor.

Makroekonomik veri tarafında ise dün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları 193 binle nisan sonundan bu yana en düşük seviyeye indi. Açıklanan nihai veriler ise ülke ekonomisinde 2. çeyrekteki yüzde 0,6’lık daralmayı teyit etti.

Avrupa’da resesyon endişeleri gündemde
Avrupa tarafında enerji krizine ilişkin gelişmeler enflasyonist baskıları canlı tutarken şirketler tarafından kârlarda düşüşe işaret eden açıklamalar da resesyon endişelerinin gündemde kalmasına neden oluyor. Öte yandan dün Londra Metal Borsası’nın Rus metalinin arzına yönelik yasak hazırlığı içinde olduğuna dair haberler ile alüminyum fiyatlarında gün içinde yüzde 7’ye varan yükseliş yaşandı.

Makroekonomi veri tarafında da Almanya’da ağustosta yüzde 7,9 olan yıllık enflasyonun, eylülde yüzde 10’a çıkarak Aralık 1951’den bu yana en yüksek orana ulaştığı bildirildi. Bu durum karşısında Almanya Başbakanı Olaf Scholz, tüketicileri ve şirketleri yüksek enerji maliyetlerinden korumak için 200 milyar Euro değerinde fon oluşturulacağını duyurdu.

“Yuanda istikrar sağlanacak”
Asya tarafında bugün açıklanan verilere göre, Japonya’da ağustosta perakende satışlar yıllık yüzde 4,1 ve sanayi üretimi yıllık yüzde 3,4 artarak beklentileri aştı. Ülkede işsizlik oranı da ağustosta yüzde 2,5 ile değişmezken tüketici güven endeksi eylülde 30,8’e geriledi.

Çin’de ise eylül ayında imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 50,1’e yükseldi, hizmet sektörü PMI 50,6’ya geriledi.

Öte yandan Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) dün 3’üncü çeyrek olağan toplantısına dair yapılan açıklamada, yuanda istikrarın sağlanacağını belirtilmesinin ardından dolar/yuan paritesi 7,21 seviyelerinden düşüşe geçerek 7,11’de dengelendi.

S&P Türkiye’nin kredi notunu açıklayacak
İç piyasalara baktığımızda dün oldukça dalgalı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da, kapanışa doğru artan satışlarla BIST 100 endeksi yüzde 1,6 değer kaybederek 3.146,89 puandan günü tamamladı.

Dolar/TL ise dün yüzde 0,06 düşüşle 18,49’dan kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,54’ten işlem görüyor.

Dış ticarette rekor açık
Türkiye İstatistik Kurumu bu sabah ağustos ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerini yayımladı. Buna göre dış ticaret dengesi ağustos ayında 11,2 milyar dolarla rekor açık verdi.

Analistler, küresel piyasalarda enflasyon ve resesyon endişelerinin sürmesinin, yatırımcı risk iştahında kalıcı bir iyileşmeye engel olduğunu belirterek, oynaklığın bir müddet daha devam edebileceğini söyledi.

Bugün piyasalar kapandıktan sonra uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin not görünümüne ilişkin değerlendirmesini açıklamasının beklendiğini aktaran analistler, veri gündeminde ise İngiltere’de büyüme ve Euro Bölgesi’nde enflasyonun öne çıktığını bildirdi.

Piyasalarda bugün
10.55 Almanya, eylül ayı işsizlik oranı
12.00 Euro Bölgesi, ağustos ayı işsizlik oranı
12.00 Euro Bölgesi, eylül ayı TÜFE
15.30 ABD, ağustos ayı kişisel gelir ve harcamalar
17.00 ABD, eylül ayı Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın