Denizkurdu-II/24 Tatbikatı Seçkin Gözlemci Günü ile göz doldurdu

MDN İstanbul

Doğu Akdeniz’de, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler’in de katılımıyla gerçekleştirilen Denizkurdu-II/24 Tatbikatı Seçkin Gözlemci Günü sona erdi

7-18 Mayıs 2024 tarihleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Doğu Akdeniz’de icra edilecek olan tatbikatın ‘Seçkin Gözlemci Günü’ne, çok sayıda gemi, denizaltı, uçak ve helikopter ile özel kuvvetler unsurları katıldı.

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, TSK Komuta Kademesi ve 18 yabancı ülkenin askerî ataşesi tatbikatı, Aksaz Limanı’ndan hareket eden TCG SALİHREİS Fırkateyni’nden izleyerek, deniz ve hava unsurlarının hedefleri imha ettiği anları yakından takip etti.

Programda taktik pençe harekâtı, denizaltı ve hava indirme gibi çeşitli senaryolar denizde canlandırıldı. Suüstü ve hava araçlarının denizdeki resmî geçit töreniyle sona eren tatbikatta, ilk defa uzaktan kumanda ile insansız 4 deniz aracı da yer aldı.

Bakan Güler: “Türkiye Yüzyılı güçlü ve emin adımlarla başlamıştır”

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, tatbikatla ilgili şu şekilde konuştu:

“Denizkurdu-II/24 Tatbikatı ile Türk Deniz Kuvvetleri’nin caydırıcılık ve yüksek muharebe kabiliyetini tüm dünyaya bir kez daha göstermiş olduk. Tatbikatta yer alan tüm personelimiz hazır ve kararlı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Sürekli geliştirilen yerli ve millî savunma sanayimizin ürettiği sistemlerimizin etkinliği ile personelimizin bu sistemleri kullanma mahareti, büyük bir memnuniyetle müşahede edildi. Bu faaliyetten alınacak dersler çerçevesinde, önümüzdeki tatbikatların da aynı şekilde başarıyla gerçekleştirileceğine yürekten inanıyorum.

Yaşadığı tüm badirelerden her zaman güçlenerek çıkan ülkemiz; Cumhuriyetimizin ikinci asrına, ‘Türkiye Yüzyılı’ hedefleriyle güçlü ve emin adımlarla başlamıştır.  Millî Savunma Bakanlığımız da ülkemizi geleceğe güvenle taşımak ve Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak için son bir asrın en kapsamlı ve en yoğun faaliyetlerini icra etmektedir.

Bu vesileyle, tatbikatın tüm planlama ve icra safhalarında büyük bir özveriyle görev yapan başta Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın seçkin personeli olmak üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığımız ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın kıymetli personeline, üstün gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

Güler ayrıca, tatbikata katılan yabancı ülkelerin askerî ataşelerine de teşekkürlerini iletti.

Tatbikata 15 bin personel katıldı

Denizkurdu-II/24 Tatbikatı’na Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan, 100 suüstü gemisi, 8 denizaltı, 7 insansız deniz aracı, 39 uçak, 16 helikopter, 28 insansız hava aracı, 2 SAT ve 3 SAS Timi ve 15 bin personel katıldı.

Tatbikat kapsamında, 7-8 Mayıs 2024 tarihleri arasında ‘Harekâta Hazırlık Eğitimleri’ ve ‘Fiili Silâh Eğitimleri’, 9-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında ‘Lojistik Bütünleme’, 11 Mayıs 2024 tarihinde Aksaz/Marmaris’e istinaden tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü (SGG) faaliyetleri, 12-13 Mayıs 2024 tarihleri arasında ‘Fiilî Silâh Eğitimleri’, 14-16 Mayıs 2024 tarihleri arasında ‘Çok Tehditli Ortamda Harekât Eğitimleri (ÇTOH)’, 17-18 Mayıs 2024 tarihleri arasında ise 27 limana 43 gemi ile ziyaretler icra edilecek.

Tatbikatın amacı, Türk Deniz Kuvvetleri’nin komuta kontrol kabiliyetini geliştirmek, denizdeki tehditlere karşı caydırıcılığı artırmak ve mavi vatanın korunmasına katkıda bulunmaktır.

Bunu Paylaşın