Ana sayfa Haberler Deniz Savunma Denizaltı krizi büyüyor

Denizaltı krizi büyüyor

0
denizaltı

Avustralya’nın Fransa’nın büyük tepkisini çeken sürpriz denizaltı sözleşmesi iptalinin ardından, Kanberra ile Avrupa Birliği arasında uzun süredir planlanan Serbest Ticaret Birliği (FTA) görüşmelerinin ertelendiği açıklandı.

Kanberra’da bulunan bir Avrupalı yetkilinin AFP’ye verdiği demeçte, “FTA, kasım ayına kadar bir aylığına ertelendi,” diyerek geniş kapsamlı anlaşmanın geleceği konusunda şüpheleri artırdı.

“Ulusal çıkarlar doğrultusunda hareket edildi”
Görüşmeler için Avrupa’ya gitmesi planlanan Avustralya Ticaret Bakanı Dan Tehan ise bu karara çok fazla önem atfedilmemesi gerektiğinin altını çizdi ve “Fransa’nın denizaltı kararımıza tepkisini anlıyoruz, ancak nihayetinde her devlet kendi ulusal çıkarları doğrultusunda hareket etmeli. Avustralya’nın yaptığı da budur,” dedi.

Müzakerelerin 12’inci turunu görüşmek üzere önümüzdeki hafta AB Ticaret Komiseri Valdis Dombrovskis ile görüşmeyi planladığını belirten Ticaret Bakanı, “Müzakerelere hazırlanmaya ve hem Avustralya’nın hem de AB’nin çıkarına olacak bir serbest ticaret anlaşmasının imzalanması için çalışmaya devam edeceğiz,” ifadelerini kullandı.

AB, Avustralya’nın en büyük üçüncü ticaret ortağı konumunda bulunuyor.

Euronews