Ana sayfa Haberler Deniz Güvenliği Deep Blue Projesi’ne tam destek

Deep Blue Projesi’ne tam destek

0
Deep Blue

Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS), Nijerya tarafından Gine Körfezi’ndeki deniz haydutluğunu önlemeye yönelik oluşturulan Deep Blue Projesi’ni desteklediklerine dair bir bildiri yayımladı.

Bildiride, Armatörler Birlikleri ve Petrol Şirketleri Uluslararası Deniz Forumu (OCIMF) de Nijerya’nın Deep Blue Projesini başlatmasına tam destek verdiklerini ifade etti.

Nijerya, Gine Körfezi’nde devam eden deniz haydutluğu sorununu çözmeye yönelik eylemlerin hızlandırılmasının bir parçası olarak deniz alanını güvence altına almak için askeri ve kolluk kuvvetleri altyapısına önemli bir yatırım yaptığını duyurdu.

Nijerya Deniz Emniyeti Ajansı (NIMASA) tarafından yürütülecek çoklu ajans projesinin, deniz haydutluğu, silahlı soygun ve diğer denizcilikle ilgili suç unsurlarının bertarafını sağlayarak bölgede deniz güvenliğini büyük oranda artıracağı ifade ediliyor.

Kontrol ve yönetim merkezi Nijerya’nın Lagos kentinde olacak. Kontrol merkezinden deniz ile entegrasyonun 2 özel operasyon gemisi, 2 uzun mesafe uçuş yapabilme imkân ve kabiliyetine sahip uçak, anında müdahale için 50 deniz mili sürate ulaşabilen 17 sürat teknesi, 3 helikopter ve 4 insansız hava aracı (drone) ile bölgede 7/24 hizmet verecek şekilde sağlanacak.

İlginizi çekebilir: Nijerya’da Türk gemisine saldırısı

Deep Blue Projesi’nin, diğer deniz kuvvetleri unsurları ve programlar ile koordineli olarak Gine Körfezi-Denizcilik İşbirliği Forumu/Paylaşılmış Farkındalık ve Koordinasyonu (SHADE) üzerinden deniz haydutluğu ile mücadele kapsamında ciddi anlamda etkili olacağının ümit ediliyor.

Bildiride ayrıca, ICS Genel Sekreteri Guy Platten, Deep Blue Projesi’nin, Gine Körfezi’nde deniz haydutluğuna karşı mücadelede oyunun kurallarını değiştirecek bir rol oynayabileceğini ve pandemi kaynaklı sorunlara rağmen Nijerya’nın projeyi başlatmasından dolayı minnettar olduklarını ifade ediyor. Deniz haydutluğu ve silahlı soygun tehdidinden arınmış bir bölge konusundaki ortak vizyonun gerçekleştirilmesi için NIMASA ve Nijerya Donanması ile yakın işbirliğinin sürdürülmesi temennilerini sunuyor.

Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi (BIMCO) Genel Sekreteri Sayın Davide Loosley ise Deep Blue’nun faaliyete geçmesinin, bölgedeki uluslararası güçlerle işbirliği içinde denizde kanun ve düzeni sağlamak adına önemli bir fırsat sunduğunu, Nijerya’nın da bölgesindeki bu yasadışı faaliyetlerinin sonlandırılması ile ekonomisini de etkileyen bu olumsuz koşullardan kurtulacağı ve Nijerya vatandaşlarının ve dünyanın her yerinden tüm denizcilerin de günlük faaliyetlerini güven içerisinde gerçekleştireceği zamanları görmek için sabırsızlandığını belirtiyor.

Uluslararası Bağımsız Tanker Sahipleri Birliği (INTERTANKO) Genel Sekreteri Katharina Stanzel ise, Deep Blue Projesi’nin başlatılmasının, gelişmelerin deniz haydutluğunun aleyhine işlemeye başladığının bir kanıtı olduğunu, söz konusu proje ile deniz insanlarının güvenliklerinin sağlanarak görevlerini güven içerisinde yapabilmelerine imkan sağlayacağını ifade etmektedir.

Uluslararası Kuru Yük Gemisi Sahipleri Birliği (INTERCARGO) Genel Sekteri Kostas Gkonis de kuru dökme yük taşımacılığı sektörü adına bu önemli girişimin başlatılmasından dolayı Nijerya makamlarını içten tebriklerini sunarken, Deep Blue Projesi’nin bölgede deniz haydutluğu ve silahlı soygunun azaltılmasını etki ederek, deniz insanlarının, gemilerin ve ülkelere hizmet eden temel ticaretin devamının sağlanmasına büyük katkı sağlayacağına inandıklarını bildirdi.

Bildiride son olarak, OCIMF Genel Sekreteri Robert Drysdale, Deep Blue Projesi’nin başlatılmasının, çok yönlü, denizcilik kabiliyeti sağlamada bir kilometre taşı olduğunu, denizcileri ve deniz alanının güvenliğini sağlamak için önemli bir fırsat sunduğunu ifade etmekte ve tüm paydaşlarla işbirliği içerisinde çalışıldığında nelerin başarılabileceğini kanıtlaması açısından övgüye değer olduğu, Nijerya’ya, bölgeye ve Gine Körfezi sularında ticaret yapan herkese fayda sağlayacağı belirtti.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.