Ana sayfa Dünya Covid-19 otonom gemi üretimini de etkiledi

Covid-19 otonom gemi üretimini de etkiledi

0
Yara Birkeland
Dünyanın ilk otonom ve elektrikli konteyner gemisi olması beklenen Yara Birkeland’ın geliştirme aşaması Covid-19 salgını ve değişen küresel görünüm nedeniyle duraklatıldı.

Yara Birkeland’ın gövdesi Şubat 2020’de Romanya’daki Vard Braila Tersanesi’nde suya indirilmişti ve mayıs ayına kadar teste tabi tutulması bekleniyordu. Gemi daha sonra çeşitli kontrol ve navigasyon sistemleri ile donatılıp Yara’ya teslim edilecekti.

2020’nin ilk çeyreğinde teslim edilmesi planlanan geminin 2022 yılına kadar kademeli olarak tamamen insansız operasyonlara başlaması planlanıyordu. Ancak salgın süreci ve yaşanan son gelişmeler nedeniyle teslimat tarihi henüz belirlenmedi.

Yara ve teknoloji firması Kongsberg tarafından üretilen gemi dünyanın ilk sıfır emisyonlu tam elektrikli konteyner taşıyıcısı olarak tanıtılmıştı.

Yara Birkeland tam olarak bittiğinde 80 metre uzunluğa, 15 metre genişliğe ve 120 adet standart 20 metrelik konteyner taşıma kapasitesine sahip olacak.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.