Ana sayfa Gündem Çocukları su sporları ile tanıştırın

Çocukları su sporları ile tanıştırın

0
Su Sporları

Erken yaşlarda edinilen düzenli spor alışkanlığı bireylerin beden ve ruh sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Spor fiziksel performansı artırmak, zaman ve stres yönetimi becerisi kazandırmanın yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir rol oynuyor. Su sporları ise özellikle çocukluk çağında diğer spor dalları arasında daha ayrıcalıklı bir konuma sahip. İnsan yapısının yüzde 60’ını oluşturan su ile dostluk küçük yaştaki çocukları sakinleştiriyor, iştahını düzenliyor ve obeziteden koruyor. Yüzme sporu da uzun saatlerini masa başında geçirerek ve ağır okul çantaları taşıyarak omurgalarını zorlayan öğrencilerin kaslarını güçlendirerek duruşlarını düzeltiyor.

Beril Ülker dünya üçüncüsü oldu
İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Spor Kulübü’nün başarılı sporcusu Ekrem Elginkan Lisesi IB öğrencisi Beril Ülker de bu sporla erken yaşta tanışanlardan. Ülker’in de aralarında bulunduğu Genç Milli Takım, İtalya’nın Lignano şehrinde düzenlenen 17’nci CMAS Paletli Yüzme Dünya Gençler Şampiyonası’nda 4×50 metre suüstü mix bayrak kategorisinde Dünya Şampiyonu olarak altın madalya elde etti. Ülker 4×50 metre bayrak yarışında 01:08:99’luk derecesi ile altın madalyayı almaya hak kazandı. Ayrıca Dip Finallerinde 16.96’lık derecesiyle dünya üçüncülüğüne de adını yazdırmayı başardı. Şampiyonaya katılan diğer İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Spor Kulübü sporcuları Hazal İrem Ateş 400 ve 800 metre suüstü müsabakalarında 8’inci olurken, Defne Deniz Kızılırmak Türkiye rekoruna imza atan sporcular arasında yer aldı.

“Yüzme çocukluk çağı için en ideal sporlardan biri”
İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Spor Kulübü antrenörü Eşref Ayvaz su sporlarının çocukluk çağı için en ideal sporlardan biri olduğunu ifade etti. Ayvaz, “Yüzme ve su sporları her yaş çocuğu için uygun bir spor dalıdır. Çocukların kas ve iskelet sistemini güçlendirir, dikkatlerini artırır, öz disiplin ve iç motivasyon kazandırır. Bugün neredeyse her şehrimizde hijyenik koşullar ve profesyonel eğitmen imkânı sunan havuz altyapıları mevcut. Pek çok ilde yerel yönetimlerin veya spor kulüplerinin sunduğu yüzme kursları da var. Zorlu bir pandemi dönemini ve eğitim yılını geride bırakan ailelere bu yaz çocuklarını su ile tanıştırmalarını öneriyoruz,” dedi.

“Su sporları psikososyal gelişimi hızlandırıyor”
​İTÜ GVO Spor Kulübü Başkanı Nevzat Özkök, su sporları ve suda geçirilen zamanın çocukların ve gençlerin beden sağlığının yanı sıra ruh sağlığını da güçlendirdiğini ifade etti. Spor yapmanın onların akademik başarılarını yükselttiğini ve psikososyal gelişimlerini hızlandırarak kendine güvenlerini geliştirdiğinin altını çizen Özkök, “Küçük yaşlarda su sporlarına özel yeteneği olan çocuklar bu alanda bir spor kulübünün desteğini alarak milli takıma kadar yükselebilirler. Kulübümüzde amatör olarak yüzmeye başlayan öğrencilerimizin bir bölümü bugün bu yolculuğu dünya çapında rekabet edebilen bir sporcu olarak sürdürüyor. Bu gelişmeler bize ülkemiz, okulumuz ve spor kulübümüz adına gurur veriyor,” dedi.

Küçük yaş grubuna yaz döneminde su sporlarını sevdirmek için:

– Su ile tanışmak için suyun temiz, ılık ve dalgasız olduğu saatleri tercih edin.

– Onları suya girmeye teşvik edin ama zorlamayın, ürkütecek şakalar yapmayın.

– Çocuğun yaşına göre su kenarında oynanacak oyunlar organize edin ve ona katılın.

– Kolluk veya simitleri olsa bile suyun içinde onları asla tek başına bırakmayın.

– Yüzmeyi doğru öğrenmesi için hijyen denetimi yapılan, güvenli ortamlarda profesyonel yardım alın.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.