Çin’in tehditlerine rağmen Pelosi Tayvan’a gitti

MDN İstanbul

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin ile egemenlik ihtilafındaki Tayvan’ı ziyaret etmesi piyasalarda dalgalanmalara neden oldu. Pelosi

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetini taşıyan uçak Çin’in tehditlerine rağmen güvenli bir şekilde Tayvan’a ulaştı. Pelosi, ziyaret kapsamında yaptığı açıklamada, “ABD’nin Tayvan ile dayanışması hayatidir. Ziyaretimiz, ABD’nin Tayvan’a destek sözünü terk etmediğini açıkça göstermiştir.” ifadelerini kullandı.

Çin Pelosi’nin ziyaretini kınadı, askeri tatbikat başlattı
Çin Dışişleri Bakanlığı ise Pelosi’nin ziyaretini kınarken Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) büyük çaplı askeri tatbikat başlattı. Çin ayrıca, ekonomik yaptırım olarak nitelendirilebilecek bir kararla Tayvan’dan turunçgiller ve iki tür balığın ithalatını durdurdu.

Söz konusu ziyaret ABD-Çin ilişkilerinde gerilime neden olurken dün risk iştahının azaldığı piyasalarda, Pelosi’nin güvenli bir şekilde Tayvan’a ulaşmasının ardından azalan belirsizliklerle yeni günün sakin başladığı görülüyor.Pelosi

Fed sıkı para politikasına devam edeceği mesajını yineledi
Resesyon endişeleri ve jeopolitik risk algısının arttığı bir ortamda, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sözle yönlendirmeleri de yakından takip edilirken yapılan açıklamaların “şahin” tonda olması tahvil faizlerinde yükselişi destekledi.

Fed enflasyonun düştüğüne dair ikna edici kanıt görmek istiyor
Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed’in eylül toplantısında faiz oranını yarım puan artırmasını, sonrasında ise 2023’ün ikinci çeyreğine kadar çeyrek puanlık artışlara devam etmesini umduğunu söyledi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de bankanın faizleri artırmaya devam etmesini beklediğini belirtirken Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester enflasyonun henüz zirveye ulaşmadığını ve yüzde 2’lik hedefe doğru sürdürülebilir bir yolda olduğuna dair birkaç ay boyunca ikna edici kanıtlar görülmesi gerektiğini vurguladı.

ABD, Rusya’ya karşı yaptırım listesini güncelledi
Avrupa tarafında, Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin haber akışı gündemin odağındaki yerini korurken dün ABD yönetimi, Kremlin bağlantılı elitler ile büyük birçok uluslu şirketi yaptırım listesine ekledi. G7 ülkeleri ve Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilciliği de Rusya’nın yüksek enerji fiyatlarından büyük gelir elde etmesinin önüne geçmek için tüm seçenekleri değerlendirdiklerini bildirdi. Belçika, uygulanan ekonomik yaptırımlar çerçevesinde Rusların 50 milyar Euro’nun üzerindeki fonunu dondurdu.

Pelosi’nin Tayvan ziyareti piyasaları etkiledi
Asya’da Pelosi’nin Tayvan ziyaretine ilişkin haber akışı en önemli gündem maddesi olarak öne çıkıyor. Konuyla ilgili verilecek tepkiler ve gelişmelerin ekonomik etkileri yakından takip edilirken bölgede açıklanan veriler karışık sinyaller vermeye devam ediyor.

Kurda yön ne olur?
Yurt içinde, dün güne yükselişle başlamasının ardından küresel çapta artan jeopolitik risk algısıyla düşüşe geçen BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,33 değer kaybıyla 2.647,59 puandan tamamladı.

Dolar/TL ise dün önceki kapanış seviyesine göre yüzde 0,2 artışla 17,94’ten kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,94’ten işlem görüyor.

Pelosi’nin Tayvan ziyareti sıcak çatışmaya döner mi?
Analistler, Çin’in Pelosi’nin Tayvan ziyaretine vereceği tepkinin sıcak çatışmaya dönüşüp dönüşmeyeceğine dair endişelerin yatışmasıyla pay piyasaları tarafında yeni günün pozitif başladığını belirterek konuya ilişkin gelişmelerin yakından takip edileceğini söyledi.

Piyasalarda bugün
10.00 Türkiye, temmuz ayı TÜFE ve ÜFE
10.55 Almanya, temmuz ayı hizmet sektörü PMI
11.00 Euro Bölgesi, temmuz ayı hizmet sektörü PMI
11.30 İngiltere, temmuz ayı hizmet sektörü PMI
12.00 Euro Bölgesi, haziran ayı ÜFE
16.45 ABD, temmuz ayı hizmet sektörü PMI
17.00 ABD, haziran ayı dayanıklı mal siparişleri
17.00 ABD, temmuz ayı ISM imalat dışı PMI

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın