Ana sayfa Gündem Çanakkale Köprüsü’nün deniz içi çalışmaları tamamlandı

Çanakkale Köprüsü’nün deniz içi çalışmaları tamamlandı

0
Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü olması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayakları, deniz içindeki çalışmalarının ardından başlatılan montajlarla su üstünde yükselmeye devam ediyor. Gelibolu ilçesindeki Sütlüce ve Lapseki ilçesinin Şekerkaya mevkileri arasında yer alacak; renkleri ve figürleriyle dikkat çeken köprünün deniz içi çalışmalarının ardından başlatılan suüstü çalışmalarında büyük aşama kaydedildi.
Sütlüce ve Şekerkaya şantiyelerinde, köprü ayaklarına vinç yardımıyla bağ kirişi montajlarının yapılmasının ardından kule blokların üst üste konulmasıyla, köprünün ayakları yükseliyor.
Köprünün kule bağlantıları ve unsurları Türk bayrağının renkleri olan kırmızı ve beyaza boyanacak. Köprünün boyaları ise Jotun boya tarafından özel olarak üretiliyor. Her iki yakada 333 metre yüksekliğindeki kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde yapılacak.
Orta açıklığı 2023 metre, 770’er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle, Çanakkale Boğazı’nın ilk asma köprüsünün toplam uzunluğunun 4 bin 608 metre olması planlanıyor.”2×3″ şeritle hizmet verecek köprünün tabliyesi 45,06 metre genişlikte ve 3,5 metre yükseklikte olacak. Tabliyenin her iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları yapılacak.
1915 Çanakkale Köprüsü’nün 18 Mart 2022’de hizmete açılması planlanıyor.