Çağatay İHA’ya yerli Gimbal ISR

MDN İstanbul

Türk mühendisler, güvenlik güçlerinin meskun mahal ve saha operasyonlarında keşif gözetim ve istihbari faaliyetlerde bulunabilmesini sağlayan gimbal yani kamera sistemleri geliştiriyorlar. İnsansız hava araçlarının gözü olarak bilinen Gimbal ISR sistemleri geçmişte yurtdışından tedarik ediliyordu ancak günümüzde çeşitli ambargolar nedeniyle tedarik edilemiyor.

Bu nedenle yurtiçinde tamamen yerli olarak, Çağatay İHA gibi platformlara yerli gimbal ISR sistemler geliştirdiklerini söyleyen Blitz Teknoloji Kurucu Ortağı Gökay Şen, “BAYKAR’a teslimatlar gerçekleştirdik. Şu anda TUSAŞ’ın alt yüklenicisiyiz. UAVERA Havacılık, Sekiz Altmış Savunma gibi firmalara da teslimatlarımız oldu” dedi.

Ambargo koyulunca muadilini geliştirdik

Geçmişte Amerika’daki bir firmadan satın alınan gimbal sistemine ambargo geldiği için yeni ürün geliştirme sürecine girdiklerini aktaran Gökay Şen, “Ürünlerimizin içerisindeki en küçük ürünümüz Spectrum 800, Amerikalı bir firmanın Mantis i45 adındaki bir gimbal sistemine muadil bir üründür. Biz bunun muadili olabilecek ancak daha kabiliyetli bir ürün geliştirdik. Geçmişte o ürünü tedarik eden kolluk kuvvetlerimiz şu anda o ürüne ulaşamamaktadır. Türkiye’ye ambargo uygulandığı için satılmamaktadır. Biz de bu doğrultuda ihtiyacın ve eksikliğin giderilmesi adına bir Ar-Ge sürecine girdik ve kısa bir süre içerisinde ürünümüzü hayata geçirdik. 2024 yılının başında ön siparişli ürünlerin teslimatına başlayacağız” dedi.

Tamamen yerli üretim

Ürünlerin tüm sistemlerini kendilerinin ürettiğini dile getiren Şen, “Biz gimbal sistemlerinin, mekanik tasarımlarını, içerisindeki tüm kontrol yazılımlarını, haberleşme yazılım ve donanımlarını, görüntü işleme yazılım ve donanımlarını tamamen kendimiz geliştirmekteyiz. Şu anda 4 farklı Gimbal ISR sistemiyle kullanıcılarımıza birçok farklı konfigürasyonda çözüm sunmaktayız” ifadelerini kullandı.

AB ve NATO üyesi ülkeler de tercih ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yangın tespit İHA’larının görüntüleme biriminin SPECTRUM 1650 olduğunu söyleyen Şen,“Yer kontrol istasyonunda sahadaki askere bilgi veren, hangi unsurun nerede olduğunu tespit edebilen, gerekirse unsurun peşine düşüp takip edebilen sistem Gimbal sistemidir. Spectrum 1650 ürünümüzle 2022 yılı içerisinde Avrupa Birliği ve NATO üyesi bir ülkeye doğrudan bir elektro optik sistem ihracatı yapan ilk firma olduk. Daha sonrasında 2023 yılında Avrupa siparişleri yinelendi. İlk yurtiçi satışımız Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yangın tespit İHA’larının görüntüleme birimi olan SPECTRUM 1650’ydi. Şu anda TUSAŞ ile yoğun çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Yine Çağatay Platformu için Spectrum 1650G2 ürünümüzü teslim ettik” dedi.

Bunu Paylaşın