Borusan Lojistik, Balnak Lojistik’i satın aldı

MDN İstanbul

Türkiye lojistik sektöründe önemli bir satın alma operasyonuna imza atan Borusan Holding’e bağlı Borusan Lojistik, Balnak Lojistik hisselerinin tamamını satın aldı. Borusan Lojistik’in satış işlemi Rekabet Kurumu tarafından onaylandıktan sonra gelir sıralamasına göre lojistik sektörünün en büyük şirketi olacağı bildirildi

1986 yılında kurulan Balnak Lojistik kara, hava, denizyolu ve demiryolu taşımacılığı ile antrepo hizmetleri veriyor. Hızlı tüketim, perakende, tekstil, otomotiv, kimya ve petrokimya gibi Türkiye’nin birçok lokomotif sektörüne hizmet sunan Balnak, 2011 yılında 200 milyon doların üzerinde ciro elde etti. Satın alma sürecinin tamamlanmasıyla birlikte Borusan Lojistik ve Balnak Lojistik’in toplam gelirleri 2012 itibarıyla 600 milyon ABD Doları seviyesine erişmiş olacak, 4 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayacak ve 10 binin üzerinde müşteri ile sektöre yön verecek.

Hedef 2015’te 1 milyar dolar ciro

Balnak Lojistik’in satın alınması işleminin kamuoyuna duyurulması amacıyla bir basın toplantısı düzenleyen ve yeni döneme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, söz konusu birleşmenin aynı zamanda ülkenin lojistik sektörünün büyümesine de ciddi ivme kazandıracağını, 2015 yılı sonunda lojistik sektöründe 1 milyar dolarlık ciro hedeflediklerini söyledi. Uğur değerlendirmesinde Borusan Grubu’nun faaliyet gösterdiği bütün iş dallarında bir adım önde olma vizyonu ile liderliği hedeflediğini belirterek, “Stratejik planlarımızda organik büyüme yatırımlarımıza ilave olarak sinerji yaratacağına inandığımız ve büyümemize ivme kazandıracak satın almalar da yer alıyor. Borusan Lojistik’in Balnak’ı satın alması lojistik işimiz için bu stratejimizin hayata geçirilmesinde önemli bir adımdır. Bu satın alma sürecinin sonuçlanmasının ardından Borusan Lojistik yurtiçinde daha da güçleneceği gibi, yurtdışındaki varlığını da önemli ölçüde artıracak. Bu birleşme aynı zamanda ülkemizde lojistik sektörünün büyümesine de ciddi ivme kazandıracak” dedi.
Konuşmasında hızlı tüketim, perakende, tekstil, otomotiv, kimya ve petrokimya gibi Türkiye’nin birçok lokomotif sektörüne hizmet sunan Balnak’ın 2011 yılında 200 milyon doların üzerinde cirosunun olduğunu kaydeden Uğur, satın alma sürecinin tamamlanmasıyla birlikte Borusan Lojistik ve Balnak Lojistik’in toplam gelirlerinin 2012 itibarı ile 600 milyon ABD Doları seviyesine erişmiş olacağını, 4 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayacağını ve 10 binin üzerinde müşteri ile sektöre yön vereceğini ifade etti.
“Sektörün liderliğini uzunca süre elimizden bırakmamaya kararlıyız” diye konuşan Uğur, küçük oyuncuların olduğu lojistik sektöründe iş yapış şekillerinin farklı olması nedeniyle başarı oranının çok yüksek olmadığını fakat bu birleşmede bu tür bir risk faktörünün bulunmadığını söyledi. Ana şirket olarak Borusan Lojistik altında yapılanmanın olacağını dile getiren Uğur, özellikle yurtdışında çok iyi tanınan Balnak markasını korumayı da düşündüklerini belirterek, iki şirketin ayrı hukuki şirket olmaya bir süre devam edeceğini, resmi işlemin tamamlanmasının ardından 100 gün içerisinde ana kararlarını alacaklarını ifade etti.

Gelecek parlak
Bu satın almanın yaratacağı sinerjinin Türkiye lojistik sektörüne damga vuracağını kaydeden Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç ise şöyle devam etti:
“Son derece dinamik bir yapıya sahip olan Türkiye lojistik sektörü aynı zamanda giderek artan bir rekabete sahne oluyor. Biz, hızlı büyüyen, sektöre şekil veren lider bir şirket yaratma hedefi ile yola çıktık. Balnak uluslararası taşımacılıkta marka olmuş, güçlü acente ağlarına, insan kaynaklarına ve sistemlere sahip bir şirket. Bu satın alma stratejik büyümemizi güçlendirecek. Satın almanın tamamlanması ile Borusan Lojistik yurtdışında çok güçlü bir acente ağına sahip olarak, bölgesinin önde gelen küresel oyuncularından biri olma yönünde önemli mesafe kat edecek. Etkin olduğumuz coğrafya daha da genişleyecek. Önümüzdeki yıllarda bu iki şirketin şimdiki toplam büyüklüğünden çok daha güçlü ve daha verimli bir şirket ortaya çıkacak. Sektörün iki güçlü şirketinin birleşmesi, Borusan Lojistik’i liderliğe taşıyacak.”
Balnak Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Aygüler ise şöyle konuştu:
“Balnak Lojistik kurulduğu günden bu yana güçlü bir büyüme içinde oldu ve sektörün gelişimine katkıda bulunan önemli adımlar attı. Hep birlikte özveri ile çalışarak şirketi bugünkü konumuna getirdik. Şimdi yeni bir dönem başlıyor. Balnak Lojistik bundan sonra Borusan Lojistik çatısı altında hedeflerine doğru ilerlemeye devam edecek. Balnak Lojistik’in kaynakları, bilgi birikimi ve deneyimi, Borusan Lojistik’e ivme kazandıracak ve Borusan Lojistik’i sektörünün liderliğine taşıyacak. Balnak Lojistik ve çalışanlarıyla her zaman gurur duyacağım.”

Lojistiğin iki devi

1973 yılında kurulan Borusan Lojistik, 2000 yılından bu yana ‘entegre lojistik hizmet sağlayıcı’ olarak Türkiye Lojistik Hizmetleri, Liman Hizmetleri, Uluslararası Taşımacılık Hizmetleri ve Yabancı Ülkeler Lojistik Hizmetleri olmak üzere dört stratejik alanda hizmet veriyor. Borusan Lojistik, 5 binden fazla müşterisine hizmet sunuyor. Türkiye genelinde toplam 230 bin metrekareye ulaşan kapasitedeki depolama alanıyla geniş bir yelpazede hizmet sunan Borusan Lojistik yurtdışında faaliyetlerini 4 kıtada kurduğu 6 şirketi ile Amerika, Hollanda, Cezayir, Ortadoğu ve Kazakistan’da Borusan Logistics markasıyla sürdürüyor. 1986 yılında kurulan Balnak Lojistik kara, hava, denizyolu ve demiryolu taşımacılığı ile antrepo hizmetleri veriyor. 100 ülkede yetkili acenteleri bulunan Balnak Lojistik, İstanbul’un her iki yakasında yaklaşık 180 bin metrekarelik depoları yönetiyor. Balnak yurtiçi ve yurtdışında yaklaşık 7 bin müşteriye hizmet sunuyor.

ETİKETLER:
Bunu Paylaşın