Ana sayfa Haberler Çevre BM’den Ayvalık desteği

BM’den Ayvalık desteği

0
Fotoğraf: AA

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Ege Ekoturizm Derneğince Birleşmiş Milletler (BM) Küresel Çevre Fonu destekli proje başlatıldı.

BM destekli proje, Hayalet ağlar ve kaçak avcılık malzemelerinin, bölgede su altı ormanları olarak bilinen ve ekolojik dengeyi koruyan deniz çayırlarını tehdit etmesi nedeniyle başlatıldı.

Bölgede 19 adayı kapsayan ve 700’den fazla deniz canlısını barındıran Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın derinlerine inen uzmanlar, deniz çayırlarının üzerindeki hayalet ağ ve kaçak avcılık av malzemelerini temizledi.

Fotoğraf: AA

Proje koordinatörü ve su altı eğitmeni Koray Gerçe proje ile ilgili yaptığı açıklamada, merkezi Ayvalık’ta bulunan Ege Ekoturizm Derneğince, BM Küresel Çevre Fonundan destek temin edilerek Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’ndaki deniz çayırlarının haritalanması, sağlık durumlarının yanı sıra çevreye, ekonomiye ve ekolojiye etkisini araştıran projeyi hayata geçirdiklerini bildirdi.

Deniz çayırlarının halk arasında erişte olarak bilindiğini söyleyen Gerçe, “Ege kıyılarında bol rastlanılan bir canlı türüdür bu. Birçok hayvan türü ve alglere ev sahipliği yapmaktadır. Balıkların barınma alanıdır. En önemli özelliği de karbon emilimi tutarak metrekare başına günde 10 litre oksijen sağlaması. Adeta denizlerin ormanı konumunda. Ayvalık, denizinin bu kadar bol bir biyoçeşitliliğe sahip olmasını bu deniz çayırlarına borçludur.” ifadelerini kullandı.

‘’Ölü ağlar mercan resiflerine zarar veriyor’’
Gerçe, proje kapsamında akademisyenlerle çalıştıklarını da belirtti. Doğu Akdeniz Üniversitesinden deniz biyoloğu Doç. Dr. Burak Ali Çiçek ile Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda 93 dalış gerçekleştirdiklerini ifade eden Gerçe, “Bu dalışlarda, kaçak avcılıkta kullanılan av malzemeleri ve ‘hayalet’ olarak da nitelendirdiğimiz ölü ağları tespit ettik. Ölü ağlar, balıkçıların suya çöp olarak bıraktıkları ağlardır. Bu ölü ağların içinde birçok canlının mahsur kaldığını, mercan resiflerine zarar verdiğini, deniz canlılarının yaşamını olumsuz etkilediğini ve deniz dibi habitatını bitirmeye başladığını gördük. Yaptığımız dalışlarla bu ağları temizledik. Bu dalışlarımızda birçok canlıyı mercek altına aldık. Ahtapotlar, böcekler ve köpek balıklarına denk geldik. Hem o hayalet ağları bulundukları yerlerden çıkardık hem de şamandıralayıp markalayarak bunları ilerleyen zamanlarda çıkarabilmek için programlarımızı hazırladık,” dedi.

Fotoğraf: AA

Proje kapsamında özellikle BM Küresel Çevre Fonundan önemli bir destek aldıklarını aktaran Gerçe, ayrıca yerel yönetimlerden destek beklediklerini, ilerleyen aşamalarda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Ayvalık Belediyesini projeye dahil etmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.