Bakan Çavuşoğlu, İsveçli mevkidaşını ağırladı

MDN İstanbul

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ile düzenlediği ortak basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları şu şekilde,

“NATO’nun açık kapı politikasını desteklediğimizi herkes biliyor.”

“Bugün Tobias Billström ile çok verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Kendisi ile yaklaşık 3 hafta önce Bükreş’te bir araya gelmişti. Görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Yeni İsveç- hükümetinin ülkemizle ilişkileri geliştirmesini görüyoruz ve takdirle karşılıyoruz.

Başbakan’ın geçtiğimiz ay ülkemizi ziyaret etmesi çok faydalı oldu. Teknik düzeydeki heyetlerimiz son aylarda bir araya geldiler. Siyasi istişareleri gerçekleştirdik. Ocak ayında İsveç ve Finlandiya Parlamento başkanlarını Türkiye’de ağırlamaktan mutlu olacağız.

Ekonomik ilişkilerin gerçekleştirilmesi herkes için önemli. İsveç Milli Savunma Bakanı Ocak ayında ülkemizi ziyaret edecek.

Görüşmelerimizde bugün İsveç ve Finlandiya’nın NATO başvurusu önemli bir başlık oldu. İsveç ve Finlandiya’nın güvenlik endişelerini anlıyoruz. NATO’nun açık kapı politikasını desteklediğimizi herkes biliyor.

Sonuçta İsveç ve Finlandiya başvuru yapınca biz bazı endişelerimizi dile getirdik. Madrid’de 3 lü bir ahidname imzalandı. Türkiye’nin beklentileri açık bir şekilde bu belgede yer aldı. ”

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

  

Bunu Paylaşın