Ana sayfa Haberler Enerji Avrupa önlemini aldı

Avrupa önlemini aldı

0

Avrupa genelinde özellikle enerji maliyetlerindeki sert yükselişin ardından yaklaşan kış öncesi bir çok hükümet alarm durumuna geçti. Doğal gaz ve elektrik faturalarındaki artışın etkilerini azaltmak için ülkeler yeni önlemler alıyor.

Özellikle Asya kaynaklı artan uluslararası talep ve hızlı ekonomik toparlanma nedeniyle doğalgaz fiyatları yaz aylarından itibaren katlanarak arttı.

Avrupa’da en fazla derinliğe sahip Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de işlem gören kasım vadeli kontratlarda, megavatsaati 160 euroya kadar çıkarak rekor kırdı. Bu artış Euro Bölgesi enflasyonunun da yüzde 3,4’e çıkarak son 13 yılın en yüksek seviyesini görmesine yol açtı.

Euronews’ün haberine göre Avrupa Birliği, elektrik ve gaz fiyatlarındaki artıştan en fazla etkilenen şirket ve tüketiciler için üye ülkelerden acilen yardım fonları yürürlüğe sokmasını istedi. Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson, “Tüketicilere dönük bir yardım, enerji yoksulluğu riski altındaki kişilere sağlanacak doğrudan ödemeler, enerji vergilerinin düşürülmesi, ücretlerin genel vergilendirmeye kaydırılması, AB kuralları çerçevesinde çok hızlı bir şekilde alınabilecek önlemlerdir,” dedi.

Hangi ülkeler ne gibi önlemler alıyor?
Fransa

Fransa, enerji fiyatlarındaki artışı tüketicilere yansıtmamak için doğalgaz ve elektrik fiyatlarını dondurma kararı aldı. Fransa Başbakanı Jean Castex doğalgaz fiyatlarının yıl sonuna kadar yüzde 30 daha artmasını beklediğini fakat tüketicilerin bunu faturalarında görmeyeceğini açıkladı. Fakat doğalgaz fiyatlarına geçen hafta yapılan yüzde 12,6’lık zam yürürlükte kalacak. Elektrik fiyatlarında ise 2022’de bir artış yapılabilecek fakat o da yüzde 4’le sınırlı olacak. Öte yanda 6 milyon haneye enerji faturalarında kullanılmak üzere doğrudan nakit desteği yapılacak.

İtalya
İtalya Başbakanı Mario Draghi elektrik ve doğalgaz faturalarını düşük tutmak için 3 milyar euroluk bir paket açıkladı. Buna göre yenilenebilir enerji yatırımlarını finanse etmek için faturalara eklenen ek ödemeler kaldırılacak. Ayrıca düşük gelirli ailelere fatura ödemelerinde kullanılmak üzere doğrudan nakit desteği sağlanacak.

İspanya
İspanya da yürürlüğe soktuğu acil eylem planı ile tüketicilere destek olmayı hedefliyor. Ülkedeki yenilenebilir enerji üreticilerinin elde ettiği kârları sınırlandıran hükümet buradan önümüzdeki altı ay içerisinde elde edilecek 2,6 milyar euroluk kaynağı tüketicilere aktaracak.

Portekiz
Portekiz de elektik fiyatlarında tüketiciye yansıtılan bir artış olmayacağını açıkladı. Hükümet elektrik faturalarındaki bazı ek ödemelerin kaldırılacağını duyurdu. Enerji faturalarındaki düzenlemeler ise ekim ayı ortasında ülkenin enerji piyasası düzenleme kuruluşu ERSE tarafından detaylandırılacak.

Yunanistan
Yunanistan geçtiğimiz ay ülkedeki hâne halkının çoğuna sübvansiyonlar aracılığı ile destek olmayı planlıyor.
Buna göre her ay tüketilen ilk 300 kilowatt saat elektriğe 9 euro destek sağlanacak. Öte yandan düşük gelirlilere doğrudan destek ödemesi yapılacak.

Almanya, Hollanda, Belçika
Enerji piyasasını tamamen liberalleştiren Almanya henüz enerji faturalarına müdahale etme yönünde bir karar açıklamadı. Öte yandan Belçika ve Hollanda da şu aşamada elektrik ve doğalgaz faturaları ile ilgili yeni bir adım atmayı planlamıyor.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.