Arjantin’den yüksek giriş ücreti

MDN MEDIA

Brezilya, Paraguay, Bolivya ve Uruguay; Arjantin’in Paraguay-Parana Suyolu üzerindeki seferleri sınırladığını söyleyerek ülkeden yüksek giriş ücretlerinin geri çekilmesini talep etti

4 ülke, Arjantin’in Paraguay merkezli bir nakliye firması olan Mercurio Grup’tan bir mavna alarak giriş ücreti almasına, yaptıkları ortak açıklamayla tepki gösterdi. Bu giriş ücretlerinin, tedariği ve fiyatları etkileyebileceğine dikkat çekti. Firma sözcüsü bir radyo yayınında, mavnanın giriş ücretleri ödendikten sonra yolu açtığını belirtti.

Arjantinli yetkililerden açıklama

Arjantinli yetkililer giriş ücretinin, Paraguay, Bolivya ve Güney Brezilya’nın iç kesiminde kalan bölgeler için, denize ulaşmada önemli bir güzergâh olan Paraguay-Parana Suyolu’nun Buenos Aires’te biten 3,400 kilometrelik bölümünün korunması için gerekli olduğunu belirtti.

Kuraklık Arjantini de vurdu

Bu yıl soya ve mısır ekinlerinin çoğunu kuraklık nedeniyle kaybeden Arjantin, yüzde 51’i Paraguay’dan, yüzde 45’i ise Brezilya’dan olmak üzere, yılın ilk 7 ayında 7 milyon metrik tonun üzerinde soya fasulyesi ithal etti.

Paraguay anlaşmazlığı çözmek için, Mercosure ticaret birliği Kalıcı İnceleme Mahkemesi’ne başvuracağını duyurdu.

Maritime Today

Bunu Paylaşın