Ana sayfa Yazarlar Aret Taşcıyan Neden olmasın

Neden olmasın

0
Basında okuyoruz, uzmanlar istatistikler ile göstermeye çalışıp duruyorlar. 2018’de Çin ABD’yi geride bırakarak Dünya’nın en büyük ekonomisi olacakmış. Ben bu durumun gerçekleşeceğine pek inanmıyorum ama  gerçekleşse dahi İngilizce’de bir söz var, “Big is not always the best” yani “Büyük her zaman en iyisi değildir” sözüne yakışır bir durum ortaya çıkar.  Ben inanmasına inanmıyorum ama çevrede bu olayın gerçekleşebileceğine inanan ciddi bir uzmanlar ve siyasetçiler ekibi olmalı ki ABD’de son zamanlarda bir canlılık göze batmaya başladı. ABD, Meksika ve Kanada arasında ticaret birliğini sağlamak ve bu işbirliğini güçlendirmek, bu üç ülke arasında ekonomik koordinasyonu geliştirmek  için kurulan ancak bir süredir kış uykusuna yatmış olan NAFTA (North Atlantic Treaty Organization) aniden önem kazanıp gündeme geldi ve hatta bu yetmiyormuş gibi siyasi çevrelerde ABD ile Kanada’nın birleşmesi dahi konuşulup tartışılmaya başlandı.
Prof. Diane Francis, hayatı Toronto ve New York arasında geçen bir öğretim üyesi, girişimci, araştırmacı gazeteci ve bir yazar. Anlayacağınız gerçekten çok yönlü bir insan. Yazdığı kitap, “Merger of The Century – Why Canada and America should become one Country-“, Türkçesi “Yüzyılın Birleşmesi – Kanada ve Amerika niçin tek bir ülke olmalı” Amerika’da siyasetçiler dahil bir çok kimseye “neden olmasın” dedirten bir kitap.
Obama’nın, halk oylamalarında gittikçe düşen popülerliğini, bir türlü düzene sokamadığı Sosyal Sağlık Sistemi’ni, bütçe politikasındaki başarısızlığını örtmek  için yeni bir gündeme acil olarak ihtiyacı var . İşte bu birleşme senaryosu tam zamanında sahneye konulursa umulmadık bir başarı olur. Bence olaya gölge düşürebilecek tek isim Toronto’nun uyuşturucu ve alkol bağımlısı Belediye Başkanı Robert Ford,  ancak mevzu rayına bir oturursa Sayın Ford’un görevden düşürülmesi an meselesi olur.
Düşünsenize böyle bir birleşme dünyanın en güçlü ve en büyük ekonomisini yaratacak, milyonlarca Kanadalı ve Amerikalı’ya yeni iş olanakları sağlayacak, Kanada’nın dünyaca meşhur doğal kaynaklarının işletilme olanakları yaratılacak, olağanüstü sermaye arttırımları sayesinde dev ve güçlü şirketler yaratılacak  ve ABD’nin rekabet ettiği aynı zamanda ihtilaf içinde olduğu Rusya ve Çin gibi ülkeler ile dostluk ilişkileri kurulacak. İyi huylu ve munis Kanadalılar, ani öfkelenip oraya buraya saldıran Amerikalıları sakinleştireceklerinden dünyada yeni savaşlar olmayacak ve devam edenler de bir şekilde sona erdirilecek. Kanada belki de dünyanın en değerli doğal zenginliklerine sahip ama bu zenginlikler bir dış tehlikeye karşı korunmuyor. Düşünün dünyanın en uzun sahiline sahip olan bir ülkenin donanması sadece 8,500 personelden ibaret, ordusu ise Singapur ordusundan daha küçük. ABD ile birleşme bu doğal zenginliklerin korunmasını da teminat altına almış olacak. Her iki ülkede ekonomi düşüş içinde ama  bir birleşme sonucu ortaya çıkacak olan ekonomi bir süper güç ekonomisi olacak. Her iki ülkenin insanları birbirlerine hiçbir zaman yabancı gözü ile bakmadılar birbirlerine yabancı “Foreigner” demediler. Buna rağmen iki ülke arasında sürekli sorun yaratan ve çoğu zaman  uyuşturucu kaçakçılığına  sahne olan kontrolü güç belalı bir sınır var. Bu sınırın bir an önce ortada kalkması bölgenin sağlığı ve güvenliği açısından çok önemli.
1812 savaşlarından sonra her iki ülke birbirlerine hep yakın oldular, hep kardeşçe ve dostça geçindiler, her iki ülkede siyasi partiler dahi aynı, Kanada biraz daha medeni olduğu için Tea Party diye bir partisi yok ama her iki ülkede de Cumhuriyetçiler ve Demokratlar aynı yapıya sahipler. İki ülke arasında farklılıklar yok değil mi tabi ki var, örneğin Amerikalıların silahlara düşkünlüğünün aksine Kanadalıların silahı korkunç bulmaları, ABD’nin  bir türlü beceremediği ama Kanada’nın kıvanç duyarak yürüttüğü bir Sosyal Sağlık Sistemi’nin olması ve de en önemlisi böyle bir birleşmeye kesinlikle karşi çıkacak Quebec halkının ayrımcı direnişi. Ama Quebec nüfusunun çoğunun Florida’da ikinci bir evi olduğunu ve milyonlarca Amerikalı’nın da Baby Goerge’un doğumunu çılgınca tezahüratla karşıladığını düşünürsek vekaleten bir kraliçe ile bu Quebec sorununu da çözeceğimize inanıyorum.  Geriye kalıyor yeni ülkenin bayrağı o da kolay. ABD bayrağındaki yıldızların yerine akçaağaç yapraklarını yerleştirdik mi,  buyrun yeni ülkenin bayrağı da hazır.