Ana sayfa Yazarlar Aret Taşcıyan Bir bienalin ardından

Bir bienalin ardından

0
11/12 Kasım tarihlerinde, City University London bünyesindeki Cass İşletme Fakültesi (Cass Business School ) tarafından Dünya Denizciliğinin merkezi IMO binasında düzenlenen 7. Londra Denizcilik Bieanali’ne katılma fırsatım oldu (The Seventh City of London Biennial Meeting). Bu toplantının Denizcilik hakkında son yıllarda katıldığım en anlamlı, en dolu ve en maksadına uygun toplantı olduğunu gönül rahatlığı ile iddia edebilirim. Denizcilik eğitiminin duayeni ve denizciliğe çok değerli isimler kazandırmış olan Prof. Costas Grammenos yine taşı gediğine oturttu ve hem akademisyenlerden hem de denizciliği, denizcilik finansını fiilen yapan en önde gelen isimleri bir araya getirerek bizlere nefes kesici sunumlar yaşattı.
1983 yılında Prof. Costas Grammenos tarafından kurulan Cass Business School sunduğu iki Master Programı ile;
MSc Denizcilik, Ticaret ve Finans (Shipping, Trade and Finance), MSc Enerji,Ticaret ve Finans (Energy, Trade and Finance) ve Dünya Denizcilik, Lojistik, Ticaret, Denizcilik ve Enerji Finansı, Risk Yönetimi, Denizcilik Ekonomisi dallarında bugün üst düzey yöneticilik yapan birçok değerli ismi yetiştirmiştir.
City of London Bienal toplantılarının ilki 1999’da gerçekleşmiş ve bugüne kadar yapılan 7 Bienal’de Dünya Denizciliğinin, Finans ve Bankacılığın önde gelen isimleri ile bu değerli isimleri yetiştiren akademisyen ve profesörleri aynı çatı altında toplayarak güncel konular değerlendirilmiş ve çözümler tartışılmıştır.
Kasım ayında yapılan son toplantıda konuşmacılar arasında Mr. Tom Intrator (Cargill), Mr. David Nash (Nippon Oil and Gas Exploration), Dr. Nikolas Tsakos (TEN ve INTERTANKO), Dr. Martin Stopford ( Clarksons), Mr. Michael Parker (CITI), Prof. Nikos Nomikos ( City University), Mr. Richard Meade (Lloyd’s List) gibi ünlü isimler arasında ülkemizden de Dr. Şadan Kaptanoğlu’nu (BIMCO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Kaptanoğlu Şirketler Grubu CEO’su) görmek ve dinlemek tabii ki bir övünç vesilesi idi. Yıllarca birkaç ismin dışında dinleyici olarak dahi davet edilemediğimiz bu tür uluslararası toplantılara son yıllarda Türk Denizcilerimizi hem anahtar konuşmacı olarak hem de çeşitli panellerde katılımcı olarak görebilmek uluslararası alanda faaliyet gösteren bir Türk sigortacısı olarak beni son derece onurlandırmaktadır.  Şadan Kaptanoğlu’nun konuşmasından duyduğumuz heyecan ve kıvanç dinleyiciler ve diğer katılımcılar arasında gördüğümüz ve bilahare sıcak tartışmalara katılan başta Deniz Ticaret Odası Başkanımız Metin Kalkavan, Hakkı Deval ve Orhan Deval gibi Cass Business School mezunu genç armatörlerimiz sayesinde daha da bir anlam kazandı.
Etkisini hâlâ sürdürmekte olan global denizcilik krizine değişik bir bakış açısı getiren Kaptanoğlu, armatörlerin tek sorununun piyasa dengesini bozan arz/talep meselesi olmadığını savunarak geçmişte uygulanan statik normların yerini, radikal seçimler gerektiren ve yeni regülasyonlar getiren dinamik normlara bırakacağı gerçeği üzerinde durdu. Denizcilik camiasını daha da zor günlerin beklediği hususunu irdeleyerek  arz ve talep dengesi ile ilgili kısır tartışmaları artık aşmamız gerektiğini, denizciliğin tek sorununun ve tehlikenin piyasadaki gemi sayısı ve tonajının fazlalığı değil yanlış tipteki gemilerin siparişinde ve değişen regülasyonlara uyum sağlamakta yattığını iddia ederek konuşmasını noktaladı. Sunumlardan sonraki tartışmalar ve sorulan sorular kendi içlerinde ayrı birer konferans niteliğinde idi.
Prof. Grammenos’dan yakında bir İstanbul bienalinin sözünü alarak IMO’dan ayrıldık.