Ana sayfa Yazarlar Aret Taşcıyan Batı Afrika sahillerindeki tehdit

Batı Afrika sahillerindeki tehdit

0
Korsanlık faaliyetlerinin bir süredir değisik bir karaktere bürünerek Hind Okyanusundan Batı Afrika, özellikle Nijerya sahillerine, kaydığını kaygı ile izlemekteyiz. Somalili grupların 2008’den bu yana Hind Okyanusu’nda etkin bir şekilde yürüttükleri korsan faaliyetleri; Uluslararası Kuruluşlar, çeşitli ülkelerin donanmaları ve Armatörler tarafından alınan tedbirlere ek olarak Somali’nin içinde vuku bulan sosyo-ekonomik değişiklikler sonucu son iki yıldır azalmış durumda. Bu durum Hind Okyanusu ve Kızıl Deniz transitlerine oldukça rahatlama getirmiş ve denizciler bu bölgede eskisine oranla daha güvenli bir şekilde seyrüsefer yapabilmektedirler. Ancak, Hind Okyanusu ve Somali ile hiçbir ilgisi olmamasına rağmen aynı dönemde Batı Afrika sahillerinde Somali korsanlarına oranla daha bir saldırgan karaktere sahip yeni bir korsanlık faaliyeti gittikçe yoğunluk kazandı. Gemi ve mürettebat Somali Korsanları için sermaye sayıldığından (fidye rehin tutulan gemi ve personele karşılık istenir) bu iki unsura mecbur kalmadıkça zarar vermemeye çalışırlar, buna karşılık Nijerya korsanları hiç gözünün yaşına bakmadan personeli öldürebilir veya yaralayabilir ve gemiye zarar verebilirler, çünkü onlar için önemli olan gemideki yakıt veya kargo petrol ürünü ise kargonun ta kendisidir. Bu tür korsanlar gemideki yakıta veya petrol hamulesine el koyup sattıktan sonra gemiyi de personeli de serbest bırakırlar, bu arada gemiye ve personele zarar vermekten de hiç çekinmezler.
Uluslararası Denizcilik Bürosu (IMO) özellikle Gana’dan Angola’ya kadar olan ve Nijerya, Benin, Togo, Cameron, Gine, Gabon ve Kongo’yu içine alan sahil şeridinde armatörlerin aşırı derece uyanık olmalarını hatırlatıyor ve herhangi bir korsan saldırısına karşı her an  tedbirli olmaları için sürekli uyarılarda bulunuyor. IMB’nin ( International Maritime Bureau) 2014 yılı ilk çeyreği raporuna göre Ocak ayından bu yana bir tanker kaçırılmış ve 7 tankere saldırı düzenlenmiştir. Luanda, Angola karasularında kaçırılan tankerin, kargosu civardaki başka bir tankere transfer edildikten sonra, serbest bırakılmış ancak gemi personelinden bazıları yaralanmış ve gemiye de zarar verilmiştir. Nijerya kökenli korsanlar Batı Afrika sahillerindeki korsanlık faaliyetlerinin başını çekmekteler. 2013 yılında Batı Afrika sahillerinde vuku bulan 51 saldırıdan 31’i, Nijeryalı korsanlar tarafından yapılmıştır.
Batı Afrika sahillerindeki korsanlık faaliyetlerini körükleyen başlıca neden bu bölgede gittikçe gelişen ve çok kârlı bir iş haline gelen fuel oil ve dizel oil karaborsa piyasalarıdır. Perde arkasında böyle bir pazarın desteği ve talebi olduğu sürece Batı Afrika sularında petrol tankerlerine yönelik korsanlık faaliyetleri -ki buna soygunculuk dememiz daha doğru olur- devam edecektir. Bu durum tabii ki zamanla Nijerya başta olmak üzere bölgedeki resmi petrol ticaretini de olumsuz yönde etkileyecektir.