Ana sayfa Yazarlar Aret Taşcıyan 9 Kasım ve Almanya

9 Kasım ve Almanya

0
9 Kasım Pazar günü Dünya’da trajedi, zafer, sevinç ve hüzünün birbirine karıştığı bir gündü. Hislerin ve duyguların kısmen sineye çekildiği kısmen dışa vurulabildiği ve her şeyden önce bir insanlık ayıbının ortadan kaldırıldığı ve bunun kutlandığı bir gündü. 25 yıl önce 9 Kasım 1989 da Berlin Duvarı’nın yıkılmasının yıl dönümüydü ve başta Almanya olmak üzere tüm dünya bu günü kutluyordu.
Olayın geçmişi fazla eskiye dayanmadığı için bizim neslin ve hatta bugün 30 yaşlarında olanların dahi dün gibi hatırladığı bir gündü 9 Kasım 1989. 1 milyonu aşkın insan üç gün sürecek olan kutlama törenlerine katılmak için Berlin’de idi. Kutlamaların baş rolünde,  Doğu Berlin’de doğup büyüyen ve 35 yaşına kadar bu utanç duvarının doğusunda yaşayan bugün ise Almanya’nın Başbakanı ve Avrupa’nın lideri diyebileceğimiz Angela Merkel  vardı ve tabii ki hemen yanı başında, duvarın yıkılmasında büyük rol oynayan, Glasnost ve Perestroika hareketlerinin mimari Mikhail Gorbachev.
9 Kasım sadece bir duvarın yıkıldığı gün değil, bölünmüş bir ülkenin birleşmesinin kutlandığı bir gündü, birbirlerinden ayrılan ailelerin, sevgililerin, arkadaşlıkların birleştiği bir gündü, aynı zamanda Berlin’in sokakları arasında yükselen bu 96 mil uzunluğundaki utanç duvarını aşmaya  çalışırken vurulup öldürülen yüzlerce Alman vatandaşının anıldığı bir gündü, ölenlerin ardından efsanevi hikayelerin ve anıların anlatıldığı bir gündü.
9 Kasım  Almanlar için önemli bir tarih, bir çok Alman tarihçi bu güne Schicksalstag (kader günü) der yani bu tarih sadece Berlin duvarının  yıkıldığı tarih değil bu güne rastlayan ve Alman tarihinde mihenk taşları olabilecek beş önemli olay var ;
9 Kasım 1848 – Halkçı, demokrat,  devrimci ve Ulusal Meclis üyesi Robert Blum’un Viyana’da öldürülmesi olayı. Robert Blum yaşamı boyunca yekvücut, hür, demokrat  bir Almanya için çalışmış, ırkçılığa karşı insanların birbirlerini sömürmelerine karşı mücadele vermiş aydın bir siyasetçi, şair idi.
9 Kasım 1918 – Dehşet verici bir dört yıllık savaşın ardından Kaiser Wilhelm II’nin tahtdan indirildiği ve Almanya’da Monarşinin sona erdiği gün. Kaiser Wilhelm II, Kasım Devrimi diye bilinen ve dönemin Başbakanı Max Von Baden tarafından gerçekleştirilen darbenin ardından tahttan indirilmiş ve Almanya’da Cumhuriyet ilan edilmişti.
9 Kasım 1923 – Hitler ve yandaşlarının  Feldhernhalle’deki ilk darbe girişimleri.  Aralarında Herman Goring’in de bulunduğu ve Adolf Hitlerin önderliğini yaptığı bir grup milliyetçinin Munich Bavyera’da başlattıkları ayaklanma girişimlerini Bavyera Polisi güçlükle bastırabilmişti. 20 kişinin hayatını kaybettiği yüzlerce kişinin yaralandığı olayların ardından  Adolf Hitler ve arkadaşları tutuklanarak ceza evine sevk edilmişlerdi. Bu olaydan 7 yıl sonra Adolf Hitler Almanya’da seçmen desteğini elde etmiş ve 1933 seçimlerinde çoğunlukla iktidara gelmişti.
9 Kasım 1938 – Alman tarihinde “Kristallnacht” (Kristal Gece veya Camın Kırıldıgı Gece) olarak bilinen 9 Kasım’ı 10 Kasım’a bağlayan gece Almanya’da Sinagokların yakılıp yağmalandığı, 400’den fazla musevinin öldürüldüğü ve Nazi rejiminin gerçek yüzünü gösterdiği gün olarak tarihe geçmiştir. Hemen takip eden günlerde 30 bini aşkın musevi tutuklanarak esir kamplarına gönderilmiş ve milyonların hayatını kaybedeceği Holocast dönemi başlamıştı.
Bu yazıyı New Jersey’deki  ofisimde 10 Kasım 2014‘te kaleme aldım. Gurbet’te olunca Atamızın ölüm yıldönümü daha da bir anlam kazanıyor ve daha bir hüzünlü oluyor insan! Ne bileyim Atatürk 1961 de hayatta olsaydı belki Berlin Duvarı kurulamazdı bile.