Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan’dan açıklama

MDN İstanbul

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, son dönemde sıkça tartışılan bireysel başvuru hakkı ve verilen ihlâl kararlarıyla ilgili konuştu. Arslan, “Nihai yetki Anayasa Mahkemesi’ne verilmiştir ve kararlara uymamanın hiçbir yasal temeli yoktur” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nde bugün Yüksek Mahkeme’nin yeni üyesi Yılmaz Akçil’in yemin töreninde konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü  Arslan, gündemine bireysel başvuru hakkı konusunu aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un da katıldığı törende konuşan Arslan, “Temyizden geçerek kesinleşmiş yargı kararlarından sonra, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar ve yaptığı yorumdan sonra, görüş farklılıklarının bulunduğu gerekçesiyle AYM’nin kararlarına uyulmamasının yasal temeli yoktur” dedi.

Arslan şöyle devam etti:

Bireysel başvurunun etkili olabilmesi, ihlalin giderilmesine bağlıdır. Bu sebeple, AYM ihlalin tespiti yanında bu ihlalin nasıl giderileceğini ve sonuçlarının nasıl ortadan kaldırılacağını da göstermek zorundadır. Bu AYM’ye kanunlarla yüklenen bir yükümlülüktür.

İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması da kural olarak ihlal öncesi hale getirmeyi gerektirmektedir. Bunun yolu da ihlal şayet yargı kararından kaynaklanıyorsa, bu yargı kararının ortadan kaldırılmasıyla sağlanabilir.

Elbette AYM’nin kararlarını ve Anayasa hükümlerine ilişkin yorumunu beğenmeyebiliriz. Ancak bir hukuk devletinde katılmasak da bu kararlara uyulması Anayasal bir zorunluluktur.

(DHA)

ETİKETLER: , , ,
Bunu Paylaşın