Ana sayfa Haberler Deniz Savunma Akdeniz’de Irini haydutluğuna izin verilmedi

Akdeniz’de Irini haydutluğuna izin verilmedi

0
Irini
Türkiye’nin Libya’ya giden iki ticari geminin aranmasına izin vermediği iddia edildi.Alman haber ajansı dpa tarafından yayımlanan haberde Türkiye’nin, Şubat ayında Libya’ya giden iki Türk ticaret gemisinde arama yapılma talebini reddettiğini duyurdu.

Ajansın edindiği bilgilere göre Şubat ayında gerçekleşen olayda AB’nin Irini misyonu kapsamında Libya’ya yasa dışı sevkiyatlarda kullanıldığından şüphelenilen iki gemi Avrupalı askerlerce aranmak istendi, ancak Türk Dışişleri Bakanlığı aramaya izin vermedi.

Türk bayraklı gemilerin aranması için Türk hükümetinden onay alınması gerekiyor.

Kasım ayında Arkas’a ait Roseline-A adlı Türk bayraklı konteyner gemisi Libya açıklarında İrini’de görevli Alman Hamburg fırkateyni tarafından durdurulmuş ve 18 saat boyunca aranmıştı.

İlginizi çekebilir:    Türk gemisine hukuk dışı baskın

Türkiye kendisinden izin alınmadan arama yapıldığı suçlamasında bulunurken İrini, yapılan başvuruya Ankara’dan beş saat boyunca yanıt gelmemesi üzerine aramaya başlandığını, Ankara’nın müdahalesi ile operasyonun derhal sona erdirildiğini duyurmuştu.

Libya’da Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümetini (UMH) destekleyen Türkiye, İrini misyonunun sadece denizden yapılan sevkiyatlara odaklandığı, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır gibi ülkelerden kara ve hava yoluyla yapılan sevkiyatları önemsemeyerek Halife Hafter güçlerine avantaj sağladığı eleştirisinde bulunuyor. AB ise Irini’nin tamamen tarafsız bir misyon olduğunu savunarak tüm ülkeleri arama çalışmalarını desteklemeye çağırıyor.

İlginizi çekebilir:    Arkas’tan baskın açıklaması

AB, Libya’ya yönelik BM silah ambargosunu ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye, Ürdün ve Kazakistan’dan üç şirket ve iki kişiyi Eylül ayında yaptırım listesine dahil etmişti.

Doğu Akdeniz’de Irini bünyesinde görev yapan Hamburg fırkateynini Aralık ayında geri çeken Almanya, Cuma günü bölgeye 220 askerlik mürettebatıyla Berlin adlı fırkateynini gönderecek.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.