Agrasif faiz artışları endişe veriyor

MDN İstanbul

Küresel piyasalarda, resesyon kaygılarının güçlenmesi ve faizlerin agresif bir şekilde yükseltilmeye devam edeceği beklentileri ile risk iştahı düşük seyrederken bugün dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi PMI verileri takip edilecek.agrasif faiz

Fed odağında enflasyon var
ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin geçen haftadan bu yana “şahin” tonda yaptığı açıklamalar, açıklanan verilerle desteklenince pay piyasası fiyatlamalarında bankanın bu ayki toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına gideceği ihtimali yüzde 74’e yükseldi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, dün yaptığı açıklamada bankanın faiz oranını yüzde 4’ün üzerine çıkarması ve enflasyonun hedef seviyeye çekilmesi için bir süre orada tutması gerektiğini belirtirken ABD’de açıklanan özel sektör istihdamı da ağustosta 132 binle yaklaşık bir yılın en düşük artışını kaydetti.

ABD’de bugün açıklanacak haftalık işsizlik başvuruları ve yarınki tarım dışı istihdam raporu ile sektörün gelişimine dair resmin tamamlanması beklenirken, Fed’in bu ayki hamlesine ilişkin beklentilerin de netleşeceği öngörülüyor. agrasif faiz 

Avrupa’da resesyon endişeleri giderek artıyor
Avrupa tarafında gündemin odağında enerji fiyatlarındaki hızlı yükseliş ve bu paralelde artan enflasyonist baskılar var. Bölge ekonomilerine yönelik resesyon endişeleri de giderek artıyor. Dün açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde enflasyon ağustosta yıllık yüzde 9,1 ile tarihi zirvesini görürken artan enflasyon baskıları karşısında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gelecek ayki toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına gideceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması mı geliyor?
Dün Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby’nin G7 maliye bakanları ile yarın bir araya gelerek Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını görüşeceklerini duyurması ile Hollanda’da işlem gören doğal gaz vadeli fiyatları yüzde 10’a yakın düşüşle 239 Euro geriledi.

Çin, ekonomide yeni tedbirleri iki hafta içinde açıklayacak
Asya tarafında, Çin’de artan yeni tip koronavirüs vaka sayıları karşısında ağır sanayi ve çip endüstrisinin yoğun olarak yer aldığı Chengdu eyaleti karantina altına alındı. Ülkenin teknoloji merkezi Shenzhen’de de Kovid-19 tedbirleri sıkılaştırıldı. Öte yandan bugün açıklanan verilere göre Çin’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ağustosta 0,9 puan azalarak 49,5 ile daralma bölgesine geçti. Salgın tedbirleri devam ederken yavaşlayan ekonomi karşısında Çin hükûmeti yeni ekonomi politikası tedbirleri için detaylı adımları iki hafta içinde açıklayacağını duyurdu.

Kur 18,20’nin üzerinde seyrediyor
Yurt içinde ise dün Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, beklentilerden iyi gelen büyüme verisinin ardından yüzde 0,20 değer kazanarak 3.171,21 puan ile tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirirken gördüğü en yüksek seviye rekorunu da 3.198,99 puana taşıdı.

Dolar/TL, dün yatay bir seyir izleyerek 18,19’dan kapanmasının ardından, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,20’den işlem görüyor.

Ayrıca, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisine yönelik 2022 büyüme tahminini yüzde 3,5’ten yüzde 4,5’e yükseltti.

Analistler, merkez bankalarının agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentileri, Avrupa’da resesyon kaygıları ve Çin ekonomisinde yavaşlamanın süreceği endişeleri ile küresel çapta risk iştahının düşük seyrettiğini söyledi.

Bugün dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi PMI başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini aktaran analistler, yükselen tahvil faizlerinin seyrinin de yakından izlenmesi gerektiğini kaydetti.

Piyasalarda bugün
09.00 Almanya, temmuz ayı perakende satışlar
10.00 Türkiye, ağustos ayı imalat sanayi PMI
10.55 Almanya, ağustos ayı imalat sanayi PMI
11.00 Euro Bölgesi, ağustos ayı imalat sanayi PMI
11.30 İngiltere, ağustos ayı imalat sanayi PMI
12.00 Euro Bölgesi, temmuz ayı işsizlik oranı
14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri
15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları
16.45 ABD, ağustos ayı imalat sanayi PMI
17.00 ABD, ağustos ayı ISM imalat sanayi PMI

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın