ABD ve Çin gerilimi bir kez daha sahnede

MDN İstanbul
Küresel piyasalar, Rusya’nın Avrupa’ya doğal gaz akışını süresiz durdurduğunu açıklamasının ardından yeni haftaya negatif bir seyirle başladı. ABDEnerji krizi endişeleri artırıyor
Avrupa’da büyüyen enerji krizi bölge ekonomisine ilişkin endişeleri artırmaya devam ediyor.

Cuma günü, G7 Maliye Bakanları, Rus petrolüne tavan fiyatı uygulama planlarını onayladıklarını bildirdi. Söz konusu gelişmenin ardından Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru hattından doğal gaz sevkiyatının belirsiz bir süreliğine durdurulduğunu açıkladı.

Ayrıca, cuma günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam 315 binle beklentilerin hemen üzerinde gerçekleşse de önceki aya göre önemli şekilde yavaşlama gösterdi.

İş gücü piyasalarının sınırlı da olsa güç kaybettiğine işaret eden makroekonomik veriler ve Avrupa’daki enerji krizine ilişkin gelişmelerle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ay 75 baz puan faiz artıracağına ilişkin beklentiler törpülense de yüzde 56 ihtimalle para piyasalarında en olası seçenek olmayı sürdürüyor.

Söz konusu gelişmeler doları diğer para birimlerine karşı desteklemeye devam ederken dolar endeksi 20 yıl aradan sonra tekrar 110 seviyesinin üzerine çıktı.

Almanya üçüncü yardım paketini hazırladı
Alman hükûmeti, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan enerji krizi sonrası hane halkını ve şirketleri yükselen enflasyonun etkisinden korumak için 65 milyar Euro’luk üçüncü yardım paketini hazırladı.

Bölgede diğer ülkeler de artan enerji maliyetlerine karşılık adımlar atmaya hazırlanırken rekor seviyelerde bulunan enflasyon diğer başlıca problem olarak varlığını sürdürüyor.

Söz konusu gelişmelere karşın Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu hafta yapacağı toplantıda 75 baz puan faiz artıracağına yönelik beklentiler güçlü şekilde fiyatlanmaya devam ederken ECB Başkanı Christine Lagarde’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamaların önemi gittikçe artıyor.

Covid-19 yatırımcıları tedirgin ediyor
Asya borsalarında haftanın ilk gününde negatif bir seyir öne çıkıyor.

Japonya ve Çin’de açıklanan hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin düşüş eğilimini sürdürmesi ve bölgede artan yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları yatırımcıları tedirgin ediyor.

Hong Kong’da Covid-19 vakaları bir ay öncesine göre iki katına çıkarken Çin’de önemli sanayi bölgelerindeki karantinalar ülkenin ekonomik gidişatını tehdit ediyor.

ABD ve Çin gerilimi bir kez daha sahnede
Öte yandan, Çin ile ABD arasında Tayvan üzerinden devam eden gerilime, yarı iletken çip konusu da eklendi. ABD’nin aldığı son karara göre ABD’li Nvidia ve AMD’nin ürettiği ve yapay zeka işlemlerinde kullanılan çiplerin Çin’e ihracatı izne bağlanırken bu karar söz konusu çiplerin ihracatının yasaklandığı şeklinde yorumlanıyor.

Kurda yön yukarı
Dolar/TL cuma günü yatay seyirle 18,20’den kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,22 seviyesinde işlem görüyor.

Piyasalarda bugün
10.00 Türkiye, ağustos ayı TÜFE
10.55 Almanya, ağustos ayı hizmet sektörü ve bileşik PMI
11.00 Euro Bölgesi ağustos ayı hizmet sektörü ve bileşik PMI
11.30 İngiltere ağustos ayı hizmet sektörü ve bileşik PMI
11.30 Euro Bölgesi, eylül ayı Sentix yatırımcı güven endeksi
12.00 Euro Bölgesi, temmuz ayı perakende satışlar

AA

Bunu Paylaşın