ABD, Rus donanması tedarikçilerini yaptırım listesine aldı

MDN İstanbul

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya donanması ile bağlantılı 10 Rus denizcilik kuruluşunun yaptırım listesine alındığını açıkladı.


Bakanlığın konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması nedeniyle ülkenin savunma kuruluşlarına bedel ödetmek için donanma ile ilişkili kurumların hedef alındığını bildirdi. rus donanması


Açıklamada, yaptırımların uygulandığı 10 Rus kuruluşundan 6’sının savunma ve donanmaya ilişkin alanlarda faaliyet gösterdiği, 4’ünün denizcilik faaliyetlerinde bulunduğu söylendi.

Yayımlanan listeye göre, Rus donanmasının 15 yıldır tedarikçisi olan Rigel pil şirketi, donanmaya navigasyon, optik ve denizaltıların iletişim sitemlerini temin eden Elektropribor Bilimsel Araştırma Merkezi, gemi ve denizaltılara otomasyon kontrol sistemleri sağlayan Avora Bilimsel ve Üretim Birliği, tersane işlerinde bilgi sistemleri üzerine çalışma yapan Morinformasystem Agat şirketi, Rus gemi inşasında önemli rol oynayan Prometey Yapısal Malzeme Enstitüsü ve Denizcilik Mühendisliği Araştırma Merkezi’nin yaptırım listesine alındığı kaydedildi.


Öte yandan, sivil denizcilik faaliyetlerinde rol alan kuruluşlar ise Rus Bilimler Akademisi Okyanus Bilimleri Enstitüsü, Technopole, Obukhovskoye ile Deniz Köprü ve Navigasyon Şirketi olarak belirtildi.


Konuya ilişkin açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü vicdansız savaş için Başkan Putin ve ona yardımcı olanlara ek ağır sonuçlar dayatmaya kararlıyız. Dünyaya çok ihtiyaç duyulan gıda ve tahıl sağlayanlar da dahil olmak üzere Ukrayna limanlarına yönelik Rus deniz operasyonlarının ardından, ABD bugün Rus donanma birimlerine yaptırımlar uyguluyor.” dedi.


AA

Bunu Paylaşın