28 Şubat davasında cezalar kaldırıldı

MDN Editör

Yaşları 74 ila 90 arasında değişen ve darbe teşebbüsü suçlamalarıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan emekli komutanlar hakkındaki karar Cumhurbaşkanı Kararı ile kaldırıldı.

Bugünkü Resmî Gazete’de yayımlanan karar gereği müebbet hapis cezasın çarptırılan emekli askerler Fevzi Türkeri, Yıldırım Türker, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Erol Özkasnak, Çetin Doğan ve Çevik Bir’in kalan hapis cezaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla kaldırılmış oldu.

Kararda yer alan af gerekçesi olarak ise Adli Tıp Kurumu’nun verdiği sürekli hastalık ve kocama hali durumunda olmaları raporları gösterildi.

Öte yandan ileri derecede demans hastası olduğu için 2022 yılında tahliye edilen 85 yaşındaki Emekli Orgeneral Çevik ve hâlâ cezaevinde olan Emekli Orgeneral Çetin Doğan bir hakkında açıklama yapan avukatı Hüseyin Ersöz, “Bu Karar sevindirici olsa da Adli Tıp Kurumu Raporunun 1 yılı aşkın bir süredir Cumhurbaşkanı’nın önünde beklediğini, bu yönüyle de gecikmiş bir karar olduğunu ifade etmek gerekiyor,” ifadelerini kullandı.

Emekli Korgeneral Vural Avar vefat etmişti

28 Şubat Kumpas Davası kapsamında Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan aralarında Çevik Bir ile Çetin Doğan’ın da bulunduğu 14 sanık hakkında tutuklama kararı vermişti. Ayrıca, emekli orgeneraller Çevik Bir, Çetin Doğan, Fevzi Türkeri, Ahmet Çörekçi, İlhan Kılıç, emekli korgeneraller Çetin Saner, Yıldırım Türker, Vural Avar, emekli Koramiral Aydan Erol, emekli tümgeneraller Erol Özkasnak, Cevat Temel Özkaynak, Kenan Deniz ve emekli Tuğgeneral İdris Koralp’in rütbesi sökülmüştü.

Emekli generallerden Erol Özkasnak, Hakkı Kılınç ile aynı odayı paylaşan ve uzun süredir demans hastalığı ile mücadele eden 85 yaşındaki Emekli Korgeneral Vural Avar ise sağlık koşullarının cezaevinde kalmasına uygun olup olmadığının tespiti için muayene edilmesine rağmen cezaevindeyken vefat etmişti.

Bu haberin/makalenin tamamı ya da bir kısmı kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Kaynak gösterilse dahi aktif link verilerek kullanılabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayımlayanlar hakkında yasal işlem başlatılır.

Bunu Paylaşın