Ana sayfa Haberler Deniz Güvenliği Türkiye Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığı sınırını resmen bildirdi

Türkiye Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığı sınırını resmen bildirdi

0
Doğu Akdeniz’de devam eden ‘enerji savaşı’nda Türkiye, BM nezdindeki daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu imzasıyla BM’ye gönderilen mektupla, Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığı sınırını resmen bildirdi.

Sözcü Gazetesi’nden Zeynep Gürcanlı’nın haberinde yer alan ve Feridun Sinirlioğlu imzasıyla BM’ye gönderilen 18 Mart 2019 tarihli mektupta, Türkiye’nin Akdeniz’deki kıta sahanlığı sınırları şu şekilde ortaya konuldu; “32 derece, 16 dakika, 18 saniye Doğu Meridyeni ile 28 derece Batı Meridyeni arasında kalan bölgede Türkiye’nin çıkarları vardır. Mısır ile Türkiye deniz yetki alanının ortay hattı Türkiye’nin kıta sahanlığı hudutlarıdır. 28 derece boylamının batısı da müteakip sınırlamalara esastır” ifadeleri yer aldı.

Mektupta, bölgede faaliyette bulunan Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisi ve ona destek veren gemilerin de, Türkiye’nin kıta sahanlığı içinde araştırmalarını yürütmekte oldukları vurgulandı. Türkiye’nin Akdeniz’deki kaynakların hakça paylaşılması için Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerle diplomatik görüşmelere her zaman hazır olduğunun da ifade edildiği mektupta, Türkiye’nin çizdiği kıta sahanlığı sınırları içindeki faaliyetlerine Kıbrıslı Rumların gösterdiği tepkilerin de kabul edilemez olduğu bildirildi.

Türkiye daha önce de 2004 ve 2013 tarihlerinde BM’ye “32 derece 16 dakika ve 18 saniye doğu boylamının batısında Türkiye’nin çıkarları vardır” bildirimini yapmıştı. Sinirlioğlu’nun, Mart 2019 tarihli mektubu, 28 derece doğu boylamının batısını dikkate alıyor olması itibarıyla önem arz ediyor.