Ana sayfa Piyasa Ekonomi Gürçay: İlk çeyrekte 350 milyon dolar yatırım gelecek

Gürçay: İlk çeyrekte 350 milyon dolar yatırım gelecek

57
0

Türkiye’nin önde gelen firmalarının temsilcileri, Türk Amerikan İşadamları Derneği TABA-AmCham himayesinde, ABD yatırım programı EB-5 kapsamındaki gayrimenkul, turizm ve gıda sektöründeki projeleri tanıtmak amacıyla düzenlenen “Yatırım Konferansı”nda buluştu.
Prof. Dr. Emre Alkin’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen Yatırım Konferansı’nda konuşan TABA-AmCham Yönetim Kurulu Başkanı Bora Gürçay, TABA/AmCham’ın kuruluşundan bu yana geçirdiği süreci anlatarak, hem Türk hem ABD hükümetinin beklentisinin, yatırımların artırılması olduğunu söyledi.
TABA/AmCham’ın altındaki şirketlerin Türk ve Amerikan şirketlerinden oluşmasının önemine işaret eden Gürçay, ABD Ticaret Odası Başkanının doğrudan ABD Başkanına bağlı olduğunu, dolayısıyla arada bürokratik engel olmadan çok kuvvetli bir noktada bulunduklarını aktardı.
Gürçay, geçen yıl ABD’den Türkiye’ye çok büyük yatırımlar getirdiklerini vurgulayarak, “Özellikle temmuz ayından sonra yatırımcının Türkiye’ye bakışını, Türkiye’deki yatırım ortamını ve tekrar nasıl kalkışa geçeceğimizi anlatan bir süreç geçirdik. Böylece, 350 milyon dolar yatırımı 2017 yılının ilk çeyreği sona ermeden getirmeyi başarmış olacağız. Bu da bölgede Türkiye’ye güvenin arttığını gösteriyor” dedi.

“Türk-Amerikan ilişkileri hızlanacak”
ABD Başkanı Donald Trump’tan beklentilerin çok yüksek olduğuna dikkati çeken Gürçay, konuyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. “Son 1 yılda Obama döneminde Türk-Amerikan ilişkilerinde çok fazla ilerleme ya da gerileme olmadan olayların akışına bırakıldığı bir dönemden geçtik. Onun için beklentiler yüksek. Bekleyen birçok konu var. Özellikle beklenen FETÖ’nün iadesi noktasından başlayın, bundan sonraki yatırım konuları, Suriye üzerindeki bölgedeki anlaşmalar gibi çok büyük beklentiler var. Bunların da hızlı bir şekilde çözülmesi gerekiyor. Çünkü son 1 senedir beklemede bu konular. Türk-Amerikan ilişkilerinin artacağı ve hızlanacağı bir döneme giriyoruz. Şu anda EB-5 programında 500 bin dolarlık olan limitler, çok kısa sürede 1,1 milyon dolarlık limite çıkacak. Bunun iyi değerlendirilmesi gerekiyor.
Türkiye ile ABD arasında 10 bin tarifeli ürün bulunuyor, bunların 3 bin kadarı gümrüksüz işlem görüyor ancak sadece 700’ü kullanılıyor. Bence Trump’ın seçilmesi iki ülke ilişkilerini geliştirmek için ümit verici. Çünkü Trump, pragmatik ve bir iş adamı. Bizim Cumhurbaşkanımız da iş ve sonuç odaklı. Bu bakımdan ABD’de yatırım yapmak isteyenler için artı olacaktır. Türkiye’nin bu dönemde yıldızının parlayacağına inanıyorum. Trump da Türkiye’de bir yatırımcı. Mecidiyeköy’de bir yatırımı var. Kendi ailesinin üyeleri bile seçimden sonra ilk gün tatil yapmaya Türkiye’ye geldiler. Onun için Türkiye sadece kağıt üzerinde önemli değil, Trump’ın ve ailesinin de yakından tanıdığı bir ülke. O yüzden ben bu dönemin çok daha pozitif olacağına inanıyorum.”
Halihazırda ticaret yapılan alanların yanı sıra artık bilgi ve iletişim teknolojisi (ICT) ve enerji firmalarını da ABD’ye taşımak istediklerini vurgulayan Gürçay, ticaret hacimini 30-40 milyar dolara taşımak, teşvik ve yatırımları artırabilmek adına çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.