Şuanda bulunduğunuz yer: Anasayfa » Gündem » Nusret-2018 Davet Tatbikatı başladı

Nusret-2018 Davet Tatbikatı başladı

Nusret-2018 Davet Tatbikatı başladı

Türkiye’nin ev sahipliğinde, NATO ve Türkiye’den Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı yüzer ve uçar birliklerle çeşitli ülkelerden gözlemcilerin katıldığı “Nusret-2018 Davet Tatbikatı”, İzmir Körfezi’nde başladı.
TCG Bayraktar gemisinde Mayın Filosu Komutanlığı’nca idare edilecek tatbikata Türkiye’den yedi mayın karşı tedbirleri gemisi, birer komuta-kontrol gemisi (mayın dökücü), korvet, karakol botu, helikopter, sualtı savunma (SAS) timi, Otonom İnsansız Sualtı Aracı Timi (AUV), Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan görevli F16 jetleri ile C-130 mayın döküş uçağı, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan görevli 2 Sahil Güvenlik botu katılıyor.
Tatbikatta ayrıca, NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu (SNMCMG-2) kapsamında, Almanya ve Fransa’dan birer komuta kontrol gemisi, Bulgaristan, İspanya, İtalya, Türkiye, Yunanistan’dan birer mayın avlama gemisi, Romanya’dan bir hidrografi gemisi ile Yunanistan ve Romanya’dan Patlayıcı Maddeleri Etkisiz Hale Getirme (EOD) timleri, Azerbaycan, Bahreyn, Gürcistan, Katar, Kore Cumhuriyeti, Pakistan, Suudi Arabistan, Kuveyt, Amerika Birleşik Devletleri, Bulgaristan ve Romanya’dan toplan 52 gözlemci yer alıyor.
Tatbikat, mayın harbi planlama, icra ve kıymetlendirme konularında eğitim olanağı sağlamayı, farklı ülkelere ait mayın harbi unsurlarının birlikte çalışabilirliğini geliştirmeyi amaçlıyor.

Diğerleri hakkında

yazı sayısı : 3081

© 2013 marinedealnews.com Tüm hakları saklıdır.
Yazı, fotoğraf ve illüstrasyonların tüm hakları MarineDeal News Gazetesi’ne aittir. Yazılı izin olmaksızın hiçbir şekilde yazı, fotoğraf ve illüstrasyonlardan alıntı yapılamaz. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara, yayınlanan ilanların sorumluluğu ise ilan sahiplerine aittir.

Scroll to top