Şuanda bulunduğunuz yer: Anasayfa » Gündem » Fatih Gemisi, Akdeniz’deki ilk sondajına bu yıl içerisinde başlayacak

Fatih Gemisi, Akdeniz’deki ilk sondajına bu yıl içerisinde başlayacak

Fatih Gemisi, Akdeniz’deki ilk sondajına bu yıl içerisinde başlayacak

Ankara’da dün gerçekleştirilen 9’uncu Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı’nda konuşan ve kuzey-güney sınır bölgelerimizde 35 yıl aradan sonra ilk kez petrol arama çalışmalarının yeniden başladığına işaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; ülkemizin, Yeni Ekonomi Programı’yla birlikte ekonomide büyük bir değişim ve dönüşüme hazırlandığını kaydetti. Programın gerçekçi ve hedef odaklı bir anlayışla hazırlandığını ve odak noktalarından birinin enerji olduğunu belirten Bakan Dönmez, “Cari açığın en büyük kalemlerinden biri olan enerji ithalatını azaltmak için son dönemde yerli ve yenilenebilir kaynakların üretimine ağırlık verdik. Ortaya koyduğumuz yeni modelle madenlerimizde daha önce finansal ya da teknik nedenlerden dolayı üretim yapılamayan alanları yatırımcılara açtık. Kara ve deniz alanlarımızdaki hidrokarbon arama ve sondaj faaliyetlerimizi daha da artırdık. Fatih Gemimiz, Akdeniz’deki ilk sondajını önümüzdeki birkaç ay içerisinde gerçekleştirecek. Bu yıl içerisinde Akdeniz’de ilk kuyumuzu açmış olacağız.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin denizlerdeki varlığını Barbaros, Oruç Reis sismik ve Fatih sondaj gemileriyle daha da güçlendirdiğini belirterek, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve menfaatlerini sonuna kadar koruyacaklarını da dile getiren Dönmez, “Türkiye petrol ve doğalgazda kaynak zengini bir ülke olmadığından, dünyadaki jeopolitik gerilimler ve ekonomik dalgalanmalardan doğrudan etkilenen bu sektörde konjonktürel gelişmelere göre hareket edemeyiz. Bütün gayretimiz yerli üretimi artırarak cari açığı mümkün olduğunca aşağıya çekmektir. Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin onay vermediği, rızasının olmadığı hiçbir projenin oldubittiye getirilmesine izin vermeyeceğiz. Tek taraflı, Türkiye’nin ve KKTC’nin haklarının yok sayıldığı, adadaki tarafların eşit ve adil pay almadığı bir sisteme geçit vermeyeceğiz. Türkiye’nin bu konudaki tavrı ve duruşu nettir. Uluslararası hukuktan kaynaklı hak ve menfaatlerimizi sonuna kadar korumaya kararlıyız,” diye konuştu.

Diğerleri hakkında

yazı sayısı : 3053

© 2013 marinedealnews.com Tüm hakları saklıdır.
Yazı, fotoğraf ve illüstrasyonların tüm hakları MarineDeal News Gazetesi’ne aittir. Yazılı izin olmaksızın hiçbir şekilde yazı, fotoğraf ve illüstrasyonlardan alıntı yapılamaz. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara, yayınlanan ilanların sorumluluğu ise ilan sahiplerine aittir.

Scroll to top