Şuanda bulunduğunuz yer: Anasayfa » Çevre » Çin, açık döngülü scrubberları yasaklıyor mu?

Çin, açık döngülü scrubberları yasaklıyor mu?

Çin, açık döngülü scrubberları yasaklıyor mu?

IMO’nun 2020 Sülfür Düzenlemesi’yle ilgili yeni bir gelişme olarak; Çinli bir bürokrat, açık döngülü sisteme sahip gaz temizleme sistemlerinin (scrubber), ülkenin karasularında yasaklanabileceğini ima etti.

Splash 247 internet sitesi kaynaklı habere göre; Hong Kong Armatörler Birliği’nin (Hong Kong Shipowners Association–HKSOA) düzenlediği bir yemekte konuşan Çin Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Waterborne Transportation Research Institute Direktörü Dr. Xie Xie, açık döngülü scrubberların kullanımına verilen iznin, teknoloji henüz çok yeniyken verildiğini ve bu izne temkinle yaklaştığını belirtti.

Xie, organizasyonda denizciliğin gelecekteki enerji seçenekleriyle ilgili olarak Çinlilerin perspektifinden bir sunum gerçekleştirdi. Çin’in açık döngü scrubberlara izin verip vermeyeceği hususunda kendisine yöneltilen bir soruya önce cevap vermeyerek geçiştirmeyi isteyen Xie, ısrarlar üzerine, “Çin Deniz Güvenliği İdaresi’nin (China’a Maritime Safety Administration) bunlara izin verip vermeyeceğini bilmiyorum,” şeklinde konuştu.

Her ne kadar ucu açık bir cevap olsa da bu açıklamanın, IMO’nun düzenlemesinin yürürlüğe gireceği 2020 yılından 1 yıl önce, birtakım yeni ve daha katı sülfür kurallarını yürürlüğe koyacak olan Çin’in bir yetkilisinden gelmesi; bu ülkenin ileriki aylarda açık döngü scrubberların kullanımı için yasak getirebileceği yorumlarına neden oldu. Zira geçtiğimiz yıllarda, birçok sanayi kolunda çevresel konularla ilgili olarak büyük yasaklamalar ve kısıtlamalar getiren Çin; güçlenmeyi hedef aldığı denizcilik sektöründe de, diğer birçok ülkeden daha önce, erken ve çok sıkı önlemler almayı planlıyor.

Bilindiği üzere açık döngülü scrubberlar, egzoz gazını temizlemek için bir pompa aracılığıyla deniz suyunu kullanıyor. Böylece deniz suyunda çözünen CO2, ortamın pH’ına bağlı olarak karbonik asit, bikarbonat veya karbonat iyonları oluşturuyor. Kapalı döngü bir gaz temizleme sistemindeyse; temizleme işlemi için kullanılan arıtılmış su, scrubberın içerisinde devir daim yaptırılarak temizleme işleminin, geminin yol aldığı denizlerin sularında ve kimyasal bileşimlerinden bağımsız olarak gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Açık döngü scrubberların kullanılmaları hâlen Belçika’da, Kaliforniya’da, Massachusetts’te ve Almanya’daki Ren Nehri boyunca yasaklanmış durumda.

Diğerleri hakkında

yazı sayısı : 3053

© 2013 marinedealnews.com Tüm hakları saklıdır.
Yazı, fotoğraf ve illüstrasyonların tüm hakları MarineDeal News Gazetesi’ne aittir. Yazılı izin olmaksızın hiçbir şekilde yazı, fotoğraf ve illüstrasyonlardan alıntı yapılamaz. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara, yayınlanan ilanların sorumluluğu ise ilan sahiplerine aittir.

Scroll to top