Şuanda bulunduğunuz yer: Anasayfa » Gündem » Cem Seven: Hedefimiz, ihracattaki payımızı yüzde 3 seviyelerine çıkarmak

Cem Seven: Hedefimiz, ihracattaki payımızı yüzde 3 seviyelerine çıkarmak

Cem Seven: Hedefimiz, ihracattaki payımızı yüzde 3 seviyelerine çıkarmak

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Seven bugün Bloomberg TV’de yayınlanan İş Dünyası programına katıldı. Hande Berktan’ın konuğu olan Seven, gemi inşa sektöründe Türkiye’nin yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yıllık ihracatının olduğunu belirtti. Dünya ihracat pastasındaki yerimizin yeterli olmadığını dile getiren Seven, ‘’Bir geminin inşa süresi en az 1 yıl, yatlarda ise 2 ila 4 yıl arasında değişiyor. Çok uzun süreçlerden bahsediyoruz. 2018 senesinin ilk sekiz ayındaki ihracat tutarımız yaklaşık 738 milyon dolar. Hedefimiz ise 1,5 milyar dolar. Hâlâ inşası devam eden ve bu yılsonuna kadar teslim edilmesi beklenen gemilerimiz mevcut, hem Tuzla hem de Altınova Tersaneler bölgesinde. Bizim yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yıllık ihracatımız var. Peki, dünyadaki ihracat ne kadar? Dünyadaki toplam gemi ihracatı istatistiklere göre, yaklaşık 125 milyar dolarla 150 milyar dolar arasında değişiyor. Bu demek oluyor ki, Türkiye bu ihracat pastasından yaklaşık yüzde 1,25-1,50 gibi bir pay alıyor. Yeter mi? Tabi ki yetmez. Bizim hedefimiz ise bu oranı yüzde 2,5 ila yüzde 3 seviyelerine çıkarmak,’’ dedi.

Seven 1950’li yıllarda kişi başı milli geliri 60 dolar olan Güney Kore’nin doğru bir eğitim hamlesi ve döviz kazandırıcı stratejik sektörlerin desteklemesiyle bugün ki konuma geldiğini belirterek, ‘’Güney Kore, müthiş bir eğitim hamlesi ve döviz kazandırıcı stratejik sektörlerin, devlet tarafından da desteklenmesiyle ki gemi inşa sektörü bunların arasındadır; Hyundai, Samsung gibi çok büyük devasa tersaneleri ortaya çıkarmıştır. Çok şaşırtıcı bir rakam vereceğim, Güney Kore’nin yıllık gemi ihracat tutarı yaklaşık 35 milyar dolarla 45 milyar dolar arasında değişiyor. Bizden bir farklılıkları, eksiklikleri hatta fazlalıkları yok. Sadece böyle bir strateji belirlenmiş ve bu strateji ışığında yatırımlar yapılmış,’’ dedi.

‘’Rusya’da avlanma lisansı almak için, balıkçı teknelerinin Rusya’da üretilmiş olması gerekiyor’’

Rusya ile birkaç ay önce iyi ilişkiler çerçevesinde sektörel ilişkileri geliştirmek için bir araya geldiklerini açıklayan Seven, ‘’Rusya’da müthiş bir korumacılık var.  Rusya’nın, balıkçı gemisi filosu var ve bunlar eskiyor.  İlgili heyete, ‘Biz, Türkiye’de balıkçı gemilerinizin bir bölümünü yapalım’ dedik. Çünkü, ülkemizde müthiş bir inovasyon var. Hani bırakın normal balıkçı gemisini yapmayı, Norveç’e doğalgazla çalışan balıkçı gemileri inşa ediyoruz. Dünyada ilk örneklerdir bunlar. Nasıl ilk örnekler, Türkiye’de otonom römorkör inşa ettik, doğalgazla çalışan römorkör inşa ettik. Feribotlar yapılıyor Avrupa Kıtası’na, bunlar doğalgazla çalışıyor yani inovatif mi, evet, inovatif. Peki, gelen cevap neydi? Şuydu: Rusya’da balıkçıların avlanma lisansının alınması için balıkçı gemileri Rusya’da inşa edilmek zorunda. Başkan Putin’in de direktifi var, Rus tersanelerini inkişaf etmek için,  oralara da kaynak aktarılıyor,’’ dedi.

Erdemir bizi kendi sacımızdan mahrum etmesin

Gemi inşa sanayine katma değer sağlanması gerektiğinin de altını çizen Cem Seven, yerli mallarındaki kalite düşüklüğü nedeniyle bazı ürünlerin ithal edilmesi gerektiğini söyledi. Seven, özellikle Ukrayna’dan ithal etmek durumunda kalınan gemi saclarını örnek göstererek, ‘’Yat imalatında kullanılan kompozit malzemeler, aliminyum gibi malzemeleri yerli mallarındaki kalite problemi yüzünden ithal etmek zorunda kalıyoruz. Mesela bu katma değeri artıracak bir unsur. Buna bir şekilde formül bulunabilir, çözümü olabilir diye düşünüyoruz. Bu yata ait olan bir kısım. Gemi ile ilgili de örnek verecek olursak, gemilerimizde sac kullanıyoruz. Bu saclar 2 metreye 8 metrelik plakalar halinde kullanılıyor. Genelde bütün gemi inşa edenler, Ukrayna’dan ya da başka ülkelerden ithal ediyorlar. Bu nasıl engellenebilir? Bizim iç piyasada gemi sacı üreten Erdemirimiz var. Erdemir’in tabii toptancılığı arasında gemi sacı çok büyük bir yer teşkil etmiyordur. Örnek vereyim fiyatsal olarak, yurtdışından getirdiğiniz bir Ukrayna sacının burada tersane maliyeti 740  dolar ise, Ereğli’den getireceğiniz yani iç piyasadan alacağınız sacın maliyeti yaklaşık 780-790 dolardır. Hatta bazı haddehanelerde 2 metre olan ölçü 2,250 mm yani 2,2’lerde üretiliyor. Bazı haddehanelerde tolerans bırakılıyor. 2’ye 8 çıkacağına 2,250’ye 8,000 olarak çıkıyor. Onu kesiyorsunuz, tekrar bozuyorsunuz, işlemlerden geçiriyorsunuz aradaki fark açılıyor. Bizim çağrımız ve önerimiz şu, lütfen Erdemir’den rica edelim, yapabiliyorlarsa eğer, bizi Ukrayna ve yurtdışındaki saclara mecbur bırakmasınlar. Katma değer yaratalım, alımlarımızı iç piyasada yapalım,’’ dedi.

‘’Borçlanarak bir sektör büyümemeli’’

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ihracat yapacak, istihdamı teşvik edecek, inovatif, katma değeri yüksek sektörlerin desteklenmesine ilişkin açıklamalarına da değinen Seven, ‘’Borçlanarak bir sektör büyümemeli. Dolayısıyla suyu biraz ihracat tarafına aktarmamız lazım ki, bu ihracatla iştigal eden firmalar daha çok inkişaf etsinler ve ihracat paylarını artırsınlar,’’ dedi. Devlet teşviklerine de değinen Seven, “Türkiye’de genele şamil bir teşvik sistemi var. Birçok kanuna, birçok yere atıfta bulunuyor. Fakat bizim sektörümüz çok spesifik. Gelin bir çalışma grubu oluşturalım, bu çalışma grubu denizcilikte genele şamil sistemin denizcilere uygun olmadığını izah etsin. Dünyada bir rekabet etme pozisyonumuz var, bu pozisyonu devam ettirebilmek için sektörümüze has bir teşvik sisteminin mutlaka yayınlanması gerekiyor. Birlik ve sektör adına ben bunu rica ediyorum,’’ açıklamasını yaptı.

 

Diğerleri hakkında

yazı sayısı : 3081

© 2013 marinedealnews.com Tüm hakları saklıdır.
Yazı, fotoğraf ve illüstrasyonların tüm hakları MarineDeal News Gazetesi’ne aittir. Yazılı izin olmaksızın hiçbir şekilde yazı, fotoğraf ve illüstrasyonlardan alıntı yapılamaz. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara, yayınlanan ilanların sorumluluğu ise ilan sahiplerine aittir.

Scroll to top