Şuanda bulunduğunuz yer: Anasayfa » Dünya » Rusya, tarihinin ilk Akdeniz tatbikatına başladı

Rusya, tarihinin ilk Akdeniz tatbikatına başladı

Rusya, tarihinin ilk Akdeniz tatbikatına başladı

Suriye rejimi ile İdlib’e karşı tetikte bekleyen Rusya, tarihinde ilk kez Akdeniz’de tatbikat gerçekleştiriyor. Rusya’nın, 1-8 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek tatbikatında 2 denizaltı ile 26 gemi, 34 uçak ve helikopter yer alıyor. Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Vladimir Korolyev’in yönetiminde gerçekleşecek tatbikatta; Kuzey, Baltık, Karadeniz ve Hazar filolarından gemiler görevlendiriliyor. Tatbikatın Amiral Gemisi, Kuzey Filosu’nun ‘Marşal Ustinov’ füze kruvazörü olacak. Tatbikatta uçak olarak Tu-160, Tu-142MK ve İl-38 denizaltı savar uçaklarının yanı sıra Su-33 ve Su-30SM uçakları da bulunacak.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı videoda yer alan haritaya göre, tatbikat Akdeniz’de Suriye, Mısır, Libya, Kıbrıs ve Türkiye açıklarında bulunan 11 bölgeyi kapsıyor.

Akdeniz’de sular ısınıyor. Rusya’nın Akdeniz’deki tatbikatı, ABD’ye verilen bir yanıt mı?

Kommersant Gazetesi’nin yaptığı bir haberde; Rusya’nın Akdeniz’de yapacağı dev tatbikatın, ABD’nin bölgedeki eylemlerine verilen bir yanıt olarak görülebileceğini belirten bir Rus askeri kaynak, ‘’Bu durum, tatbikatın görevleri arasında anti-denizaltı savunma unsurunun bulunduğunu kanıtlıyor. Zira tatbikat, bölgede Ohio ve Virginia sınıfı, Suriye’yi vurma kapasitesine sahip en az 2 ABD denizaltısının bulunmasıyla bağlantılı olarak yapılıyor” açıklamasını yaptığı belirtildi.

Kommersant’a konuşan Berkeley Üniversitesi’ne bağlı ABD Donanması Araştırma Merkezi’nden savunma uzmanı Dmitriy Gorenburg ise, bölgede hangi güçlerin yoğun olduğunun bir önem taşımadığını ifade etti. Önemli olan noktanın amaç olduğunu belirten Gorenburg, “Şu anda ABD, Suriye’den birliklerini ve teçhizatını çekiyor ve böyle bir durumda, Washington’un ani saldırı düzenleyeceğini öngörmek tuhaf olur,” yorumunu yaptı.

Beyaz Saray’da Suriye stratejisi konusunda fikir ayrılığı yaşandığını belirten Gorenburg, “Başkan Donald Trump, Suriye’deki askeri varlığı azaltmak istiyor ancak yönetimdeki birçok isim askeri varlığın sürdürülmesi gerektiğine inanıyor,” dedi.

Lavrov, Batı’yı uyardıklarını söylemişti

Geçtiğimiz günlerde Rusya Savunma Bakanlığı’nın, cihatçı militanların İdlib’de kimyasal saldırı provokasyonuna hazırlandığı ve Batılı ülkelerin bunu bahane ederek bölgeyi vurmak isteyeceklerini açıklamasının ardından; Moskova’da Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim’le ortak basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Yabancı partnerlerimizi İdlib’de ateşle oynamamaları konusunda uyardık,” demişti. Ancak Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Rus Donanması’nın Akdeniz’de yapacağı tatbikatın Suriye’de İdlib vilayetindeki durum ile ilgisinin olmadığını söyledi.

Bogdanov, “Tatbikatın İdlib ile ilgili olabileceğini düşünmüyorum. Tatbikatın plan dahilinde olduğunu duydum. Her halükârda İdlib zaten Akdeniz’de bulunmuyor,’’ demişti.

Diğerleri hakkında

yazı sayısı : 3081

© 2013 marinedealnews.com Tüm hakları saklıdır.
Yazı, fotoğraf ve illüstrasyonların tüm hakları MarineDeal News Gazetesi’ne aittir. Yazılı izin olmaksızın hiçbir şekilde yazı, fotoğraf ve illüstrasyonlardan alıntı yapılamaz. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara, yayınlanan ilanların sorumluluğu ise ilan sahiplerine aittir.

Scroll to top