Şuanda bulunduğunuz yer: Anasayfa » Gündem » BOTAŞ’ın yeni FSRU gemisi ABS tarafından klaslanacak

BOTAŞ’ın yeni FSRU gemisi ABS tarafından klaslanacak

BOTAŞ’ın yeni FSRU gemisi ABS tarafından klaslanacak

Global klaslama şirketi ABS, 16 Temmuz tarihinde, Türkiye’nin petrol ve doğal gaz boru hattı operatörü BOTAŞ’la yeni yüzer depolama ve regazifikasyon gemisinin (floating storage and regasification unit – FSRU) klaslanması için sözleşme imzaladıklarını açıkladı.

ABS Kıdemli Müdür Yardımcısı ve İş Geliştirme Şefi Jamie Smith, “Doğal gaza olan talebin geçtiğimiz 10 yıllık süre içerisinde artmasıyla birlikte, tedarik zinciri de genişleyen pazarlara ulaşmanın yeni yollarını bulmak ve yeni yöntemleri adapte etmek zorunda kaldı. FSRU gemileri; tıpkı Türkiye için üretilecek bu örnekte olduğu gibi; ürünlerini tüketicilere ulaştırmaları açısından, gaz distribütörleri ve tedarikçileri için verimli ve etkili bir çözüm niteliğinde,” dedi.

Güney Kore’deki Hyundai Heavy Industries Tersaneleri’nde inşa edilmesi planlanan FSRU, 170 bin kübik metrelik depolama kapasitesine ve 1,000 MMSCFD LNG boşalma kapasitesine sahip olacak.  Türkiye kıyıları açıklarında hizmet verecek olan FSRU, Mitsui O.S.K. Lines (MOL) tarafından işletilecek. Gemi, ABS’nin LNG Regazifikasyon Gemileri İçin Üretim ve Klaslama Rehberi (Guide for Building and Classing LNG Regasification Vessels) kullanılarak klaslanacak. ABS Türkiye Müdürü Seyfettin Tatlı, “Bu projenin geliştirilmesinin her aşamasında güvenliğin en üst düzeye çıkmasını sağlayan tüm iş ortaklarımızla birlikte çalışmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu FSRU, Türkiye’nin enerji altyapısını genişletmesi ve boru hattına daha az bağlı kalması açılarından BOTAŞ’a katkı sağlamakla birlikte; LNG’yi daha verimli ve uygun maliyetli olarak tedarik etmesine de olanak verecek,” diye konuştu.

ABS; değişen tabiat ve doğal gaz sanayine yönelik olarak giderek artan talebi göz önünde tutarak; doğal gaza ilişkin projelerin geliştirilmesini desteklemek için 2013 yılında Global Gaz Çözümleri (Global Gas Solutions) ekibini oluşturdu. Söz konusu ekip, sıvılaştırılmış doğal gaz (liquefied natural gas – LNG) yüzer yapıları ve sistemleri, gaz yakıt sistemleri ve ekipmanları, gaz taşıyıcıları ve düzenleyici yasalarla belirlenmiş şartnamelerle ilgili danışmanlık hizmeti sunuyor.

Diğerleri hakkında

yazı sayısı : 3053

© 2013 marinedealnews.com Tüm hakları saklıdır.
Yazı, fotoğraf ve illüstrasyonların tüm hakları MarineDeal News Gazetesi’ne aittir. Yazılı izin olmaksızın hiçbir şekilde yazı, fotoğraf ve illüstrasyonlardan alıntı yapılamaz. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara, yayınlanan ilanların sorumluluğu ise ilan sahiplerine aittir.

Scroll to top